reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Seniorze, pij wodę!

(2010-10-29)

Seniorzy piją za mało wody. Tymczasem w późniejszym wieku zapotrzebowanie na wodę nie spada, ale potrzeba jej picia jest mniej odczuwalna. Osoby starsze wypijają tylko jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na wodę.

 

Seniorze, pij wodę!Nawet co trzeci senior może być odwodniony. Dlaczego starszym osobom nie chce się pić, mimo tego, że potrzebują wody tak samo jak młodsi? Winna jest gospodarka wodna seniorów, która działa inaczej niż we wcześniejszym wieku.

 

Starzenie się organizmu nie zmienia zapotrzebowania na wodę jednak impulsy, które są wysyłane wraz z krwią do mózgu, niedostatecznie szybko są przetwarzane przez ośrodek pragnienia. Tym samym chęć napicia się dociera do mózgu seniora z opóźnieniem.

 

Seniorzy co prawda chętnie piją kawę i herbatę, ale to za mało. Koniecznie pijmy wodę, ponieważ przy braku pragnienia bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu.

 

Odwodnienie organizmu można łatwo rozpoznać. Sygnałem powinny być dla nas suche usta, mniej elastyczna skóra czy podkrążone oczy. Możemy mieć również objawy apatii i odczuwać gwałtowne zmiany temperatury.

 

Długotrwałe odwodnienie może w rezultacie doprowadzić do starczej niedoczynności nerek, które do prawidłowego działania potrzebują wody. Efektem odwodnienia może być także zagęszczenie krwi, które zwiększa ryzyko zakrzepów i zatorów płucnych.

 

Na ten problem warto zwrócić uwagę, gdyż może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sięgajmy więc po szklankę wody także wtedy, kiedy nie chce się nam pić, bo tak naprawdę nam się chce, tylko nasz mózg o tym nie wie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Seniorze, pij wodę!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!