reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Sen sposobem na zbędne kilogramy

(2010-10-06)

Kolejna dieta cud nie działa, a ćwiczenia męczą? Okazuje się, że możemy sobie w łatwy sposób pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Wystarczy się wysypiać.

 

Sen sposobem na zbędne kilogramyWedług badań opublikowanych przedwczoraj, zdrowy i wystarczająco długi sen, obok innych swoich zalet, pozwala też skuteczniej walczyć z nadwagą.

 

W eksperymencie ochotników na diecie podzielono na grupy. Część osób miała sypiać tylko po 5 i pół godziny dziennie, podczas gdy reszta mogła wysypiać się dłużej (8 i pół godziny). Okazało się, że ci którym pozwolono więcej czasu spędzić w łóżku byli w stanie stracić więcej tkanki tłuszczowej od tych, którzy nie mogli tyle spać.

 

Całkowita ilość kilogramów zrzuconych przez obie grupy nie różniła się – w obu zrzucono średnio 3 kilogramy na osobę w czasie dwóch tygodni, ale różnica była znaczna, kiedy wzięto pod uwagę tkankę tłuszczową.

 

W grupie, która dobrze się wysypiała, aż połowa utraconej wagi to tłuszcz, w grupie śpiącej mało – tylko jedna czwarta. Badania wykazały również, że odpowiednia ilość snu pomogła osobom na diecie kontrolować głód. Osoby pozbawione wystarczającej ilości snu czuły się częściej głodne niż reszta i miały wyższy poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za apetyt.

 

Wszyscy ochotnicy (w wieku od 35 do 49 lat), którzy wzięli udział w eksperymencie stosowali tę samą, zbilansowaną dietę, w której ilość kalorii wynosiła około 1490 dziennie. Nie stosowali żadnych dodatkowych ćwiczeń a dni spędzali na zwykłych czynnościach domowych i biurowych.

 

Badania przeprowadzono na uniwersytecie w Chicago a opublikowało je pismo Annals of Internal Medicine. Wnioski, które z nich płyną to jeszcze jeden powód, by dobrze się wysypiać.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Sen sposobem na zbędne kilogramy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!