reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Samotność jest zaraźliwa

(2010-07-20)

Uczucie samotności może być zaraźliwe i to nawet w tzw. trzecim stopniu oddalenia - donoszą amerykańscy naukowcy.

 

Samotność jest zaraźliwaLudzie cierpiący na permanentne uczucie samotności, mogą swoim stanem ducha zarażać innych, podobnie jak to często bywa z wpływem pozytywnych emocji. Co ciekawe  może to dotyczyć także osób, których nie znamy osobiście.

Według badań amerykańskich psychologów, uczucie samotności może wędrować od osoby do osoby nawet do tzw. trzeciego stopnia oddalenia (znajomi znajomych znajomych).

W badaniach opublikowanych w Journal of Personality and Social Psychology, wzięło udział ponad 5000 osób. Prowadzono je przez 30 lat (1971-2001). Była to druga generacja badań, które rozpoczęto już 1948 roku, pierwotnie jako badania czynników ryzyka chorób kardiologicznych (później rozszerzone o wiele innych tematów).

Badając problem samotności, psychologowie odwiedzali ochotników raz na 2-4 lata i w tym czasie, oprócz danych na temat ich samopoczucia, zbierali też nazwiska ich przyjaciół i rodziny. Przy pomocy tych danych stworzyli graficzny wzór zawierający nie tylko informacje na temat poczucia samotności danych osób, ale też ich relacji i powiązań społecznych.

Na podstawie tych wzorów zauważyli, że kiedy jakaś osoba przyznała się do poczucia samotności w czasie jednego badania, osoby z jej najbliższego otoczenia, w następnym badaniu dwa lata później również przyznawały się do tego uczucia (o 52 procent częściej niż osoby, w których najbliższym otoczeniu nie było osób samotnych).

Okazało się też, że samotność jest co prawda najbardziej zaraźliwa wśród bliskich przyjaciół i członków rodziny, ale może dotykać nawet przyjaciół przyjaciół naszych przyjaciół.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, miłość, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Samotność jest zaraźliwa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!