reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Salmonella lekarstwem na raka?

(2010-07-07)

Naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego opracowali innowacyjną metodę leczenia, która może być przełomem w walce z rakiem. Genetycznie modyfikowana salmonella wnika do komórki nowotworowej i niszczy ją od środka.

 

Bakterie Salmonelli, które zwykle są szkodliwe dla naszego zdrowia mogą okazać się naszym sprzymierzeńcem w walce z rakiem. Wyposażone są one w naturalny mechanizm inwazyjny. Wnikając do ludzkiego organizmu same wyszukują komórki nowotworowe i rozsadzają je od środka. Nowotwór przyciąga te bakterie, ponieważ ma inne, niż zdrowe komórki, naczynia krwionośne a salmonella może schować się tam przed przeciwciałami.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dodatkowo wzmocnili działanie wyszukiwawcze bakterii za pomocą modyfikacji genetycznych. Jednocześnie osłabili jej szkodliwe działanie dla zdrowych komórek organizmu.

Salmonella, wnikając do środka nowotworu, powoduje u niego tzw. apoptozę, czyli proces niszczenia od środka. W tym samym czasie guz atakowany jest z zewnątrz także przez układ odpornościowy, który walczy z schowaną w guzie salmonellą.

Przeprowadzone badania na szczurach potwierdziły skuteczność nowej terapii na tych zwierzętach. Teraz naukowcy pracują nad udoskonaleniem szczepu i planują badania na większych zwierzętach. Rozpoczęto już procedurę patentową oraz pozyskiwanie funduszy na dalszy ciąg badan przedklinicznych.

Innowacja krakowskich naukowców otrzymała nagrodę Polskiego Produktu Przyszlości. Terapia ma spore szanse na zastosowanie na skalę przemysłową, ponieważ jest bardzo wydajna i tania w produkcji.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Salmonella lekarstwem na raka?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!