reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: robótki ręczne

(2015-06-24)

Robótki ręczne oprócz sprawiania przyjemności, mają również zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Pomagają w leczeniu  m.in. stresu, chronicznego bólu, a nawet depresji. Dzierganie wprowadza w stan przypominający medytację, dzięki czemu wpływa korzystnie na układ nerwowy. Obniża również ciśnienie krwi oraz tętno. W wielu placówkach leczniczych na Zachodzie od lat prowadzone są terapeutyczne warsztaty dziewiarskie.  Robótki ręczne przeżywają prawdziwy renesans. Dzięki kursom, warsztatom, poradnikom oraz stronom internetowym  i Ty możesz dołączyć do grona gwiazd czy projektantów, którzy na nowo je pokochali.

 

Rękodzieła znów w modzie! szydełkowanie.jpg

Wzrost popularności takich wyrobów wynika przede wszystkim z przesytu wyrobami masowej chińskiej produkcji. Coraz więcej osób sięga po to, co wyjątkowe i unikatowe. Często bowiem, wyroby te wyróżniają się swoją niepowtarzalnością, a co więcej charakteryzują się najwyższym poziomem wykonania oraz estetyki. Wśród produktów cieszących się największą popularnością prym wiodą ręcznie zdobione ubrania, biżuteria oraz artykuły wnętrzarskie.  Kupić je można przede wszystkim na aukcjach oraz w sklepach internetowych.

Warto wspomnieć, że niektóre wyroby ręczne przeżywają swój renesans. I tak np. kreacje zdobione haftem ręcznym królowały na pokazach mody w 2014 roku. Do korzeni wrócił nawet światowe domy mody. W ostatnich latach modne stały się również haftowane dodatki takie, jak kolczyki, naszyjniki czy torebki.  Jako ciekawostkę można podać fakt, że w Wielkiej Brytanii przez ostatnie lata sprzedaż wełny wzrosła o prawie 1/3.

 

 Na warsztaty!

Z roku na rok poszerzana jest również oferta warsztatów stacjonarnych. Przeważnie organizowane są one przez pracownie artystyczne, centra warsztatów twórczych, a nawet muzea, które funkcjonują w każdym większym mieście. Oczywiście warsztaty obejmują różne stopnie zaawansowania – od grup początkujących po te bardzo zaawansowane. Najczęściej trwają one od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin (około 25). Ceny takich warsztatów wahają się w granicach kilkuset złotych (np. 400). Zwyczajowo cena obejmuje nie tylko samo szkolenie, ale również kompendia wiedzy oraz potrzebne materiały. Po zakończeniu zajęć każdy uczestnik otrzymuje specjalny certyfikat.

Wśród ofert znaleźć można także kursy krótsze, a tym samym tańsze. Zazwyczaj trwają one około paru godzin, a ich koszt wynosi od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

 

Coś więcej…

Co ciekawe, przy niektórych placówkach przez lata powstały dodatkowe, fascynujące projekty. I tak jest np. w przypadku Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie, gdzie funkcjonuje klub haftu. Jest to inicjatywa skierowana do osób, które ukończyły kurs haftu w muzeum, a nadal chcą rozwijać swoje umiejętności we wspomnianej dziedzinie. Podczas spotkań uczestnicy spotykają się m.in. z konserwatorami, artystami oraz historykami sztuki, którzy na co dzień zajmują się haftem. Zajęcia są idealnym sposobem na pogłębianie praktycznych umiejętności oraz poznawanie nowych technik, które nie były prezentowane w trakcie kursu. Składka członkowska wynosi jedynie 100 złotych rocznie.

 

Ręka w rękę z nauczycielem?

Coraz częściej organizowane są także kursy indywidualne. Najczęściej, przybierają one formę zajęć jednodniowych. Dopasowane są do umiejętności oraz poziomu uczestników. Obejmują one zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Niestety, często takie kursy wiążą się z wysokim nakładem finansowym (średnio kilkaset złotych – np. 500). Podczas części teoretycznej słuchacze zapoznają się z zagadnieniami związanymi m.in. z doborem oraz wykorzystaniem materiałów, zasad kompozycji, doboru koloru, itp.

 

Szukaj, a będzie Ci dane…

W chwili obecnej coraz więcej placówek  edukacyjno- kulturotwórczych (np. domy kultury, ośrodki promocji gminy, świetlice gminne) oferuje kursy różnych robótek ręcznych, gdzie inicjatywy takie mają najczęściej charakter otwarty i darmowy. Należy jednak pamiętać, że ilość miejsc oferowanych przez tego typu placówki jest ściśle określona, a tym samym ograniczona.

 

haft.jpgKto czyta nie błądzi

W chwili obecnej dostępny jest również szeroki wachlarz możliwości nauki szydełkowania, haftowania, itp. w zaciszu własnego domu. Na rynku nie brakuje odpowiedniej literatury oraz wydań multimedialnych, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Co więcej, popularnością cieszą się także okazjonalne magazyny oraz dodatki do znanych czasopism, traktujące o tej pasji. Znaleźć je można w kioskach i salonikach prasowych. Coraz częściej w prasie (szczególnie kobiecej) poruszane są tematy robótek ręcznych.

 Osoby chcące nauczyć się wszelakich robótek ręcznych korzystać mogą także z  praktycznie nieograniczonych możliwości jakie daje Internet. Znajdą tam nie tylko poradniki opisujące jak krok po kroku wykonać np. haft, ale również wiele filmów instruktażowych.  Ponadto, w Sieci coraz częściej pojawiają się darmowe kursy  np. haftu, obejmujące wybór odpowiednich materiałów oraz zdobienia.

 

Przyjemność i…

 Własnoręcznie tworzone unikatowe produkty mogą być idealnym źródłem satysfakcji, ale i zarobku. Co ważne, a również motywujące, nie brak twórców, którzy przez lata ze swojego skromnego hobby uczynili dynamicznie rozwijające się marki. Warto pamiętać, że na rozpoczęcie swojej pasji wystarczą niewielkie nakłady finansowe. Co więcej, ceny za własnoręczne produkty niejednokrotnie są bardzo wysokie. Wpływ na to ma przede wszystkim unikatowość oraz fakt, że dana rzecz od początku do końca została stworzona nie za pomocą maszyny, a rąk. Na polskim rynku największa konkurencja wśród rękodzieła panuje wśród biżuterii. Na popularności zyskuje również szycie oraz szydełkowanie.

Gruby, włóczkowy sweter wydziergany przez babcie nie jest już nie faux pas, a stał się wręcz modny.  Najlepiej świadczy o tym fakt, że fanami do robienia na drutach są m.in. takie gwiazdy, jak Madonna, Kate Moss, a nawet bożyszcze kobiet Ryan Gosling. Więc do dzieła!

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: robótki ręczne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!