reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Rozwój osobisty: opiekun osoby starszej

(2015-05-19)

Z roku na rok domowa opieka nad osobami starszymi cieszy się coraz większą popularnością. Związane jest to nie tylko z brakiem chęci osób starszych do wielkich życiowych zmian, ale również coraz mniejszą ilością wolnego czasu bliskich, którzy mogliby zapewnić odpowiednią opiekę. To również  sposób na wyjście z domu i poczucie się potrzebnym, ale również dodatkowy zarobek. Szeroki wachlarz kursów stacjonarnych oraz fachowa literatura to już nie jedyna droga, aby dobrze przygotować się do zawodu opiekuna osoby starszej.

 

 

Wymarzona opiekunka

Idealna opiekunka powinna przede wszystkim lubić swoją pracę i towarzystwo seniorów. Z powodu częstych zmian nastroju u osób starszych, powinna być bardzo zrównoważona i wykazywać się dużą cierpliwością.  Jedną z najważniejszych cech jest także uczciwość danej osoby, ponieważ niejednokrotnie powierza się jej osobę bliską, ale także dom czy mieszkanie.  Co więcej, powinna być miła, pełna empatii, uczynna, zadbana, spokojna , a także powinna potrafić gotować oraz dbać o porządek. Nie można również zapominać, że często opieka nad osobą starszą nie należy do najlżejszych, dlatego osoba starająca się o taką posadę powinna być zdrowa oraz sprawnie fizycznie.

 

 

Coś więcej

Należy pamiętać, że wymagania względem opiekunki są bardzo zróżnicowane i mogą zależeć od samej osoby starszej oraz jej bliskich. Często, mile widziane jest wyższe wykształcenie, a zwłaszcza dyplom pielęgniarstwa, fizjoterapii, psychologii czy nawet pedagogiki. Bardzo ważne są także odbyte kursy (np. pierwszej pomocy), które podnoszą kwalifikacje osoby starającej się o posadę. Niejednokrotnie, pomocne może okazać się również prawo jazdy.

 

 

O jak obowiązki

Opiekunka osoby starszej powinna zapewnić jej jak najlepsze warunki w jej własnym domu  oraz spełniać jej oczekiwania. Powinna pomagać jej w wykonywaniu codziennych czynności takich, jak mycie, sprzątanie, pranie, przyjmowanie leków, przygotowanie posiłków i karmienie oraz ubieranie. Oprócz standardowej pomocy, opiekunka powinna zapewnić osobie starszej towarzystwo oraz rozrywkę – np. czytać jej, oglądać wspólnie telewizję czy wychodzić razem na spacery. Należy jednak pamiętać, że zakres obowiązków zależy głównie od stanu zdrowia osoby, która tej opieki potrzebuje.

Nie można zapominać, że opieka nad osobami starszymi i często schorowanymi wymaga odpowiedniego przygotowania. 

 

 

Złap zawód

Osoby marzące o profesjonalnym przygotowaniu do zawodu opiekuna osób starszych skorzystać mogą z bogatej oferty szkół policealnych. W chwili obecnej, funkcjonują one w każdym większym mieście. Najczęściej nauka trwa dwa lata i zawsze kończy się egzaminem zawodowym. W czasie nauki uczniowie uczęszczają na obowiązkowe zajęcia edukacyjne obejmujące m. in. podstawy psychologii i socjologii, metody pracy opiekuńczej, język migowy oraz języki obce.

Do szkoły policealnej uczęszczać może każda osoba z co najmniej wykształceniem średnim. Co istotne, matura nie jest konieczna. Po zakończeniu nauki absolwenci otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe – opiekun osoby starszej. Zazwyczaj, nauka w takich placówkach jest płatana  (średnio czesne wynosi od 100 do 300 złotych miesięcznie). Niektóre placówki zapewniają jednak możliwość  kształcenia bezpłatnego. Dla zapewnienia największej wygody uczniom, nauka odbywa się w trzech trybach – dziennym, wieczorowym oraz weekendowym.

Co ważne, nauka w szkołach policealnych obejmuje również kilkaset godzin zajęć praktycznych, najczęściej w domach opieki społecznej.

 

 

Kursy stacjonarne

Każdego roku rośnie liczba placówek oferujących kursy dla opiekunek osób starszych. Najczęściej organizują je centra kształcenia, szkoły wyższe, instytuty szkoleniowe oraz ośrodki edukacyjne. W chwili obecnej, w każdym większym mieście kursy organizowane przez takie placówki to już standard.

Zazwyczaj, składają się one z wielu modułów szkoleniowych, podczas których przekazywana jest wiedza m.in. z zakresu uwarunkowań zdrowia, podnoszenia i przenoszenia pacjentów, chorób wieku podeszłego, hospitalizacji domowej, farmakologii, anatomii, dietetyki, pielęgnacji, rehabilitacji oraz opieki nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi . Uczestnicy zapoznają także się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi specyfikacji pracy, etyki zawodowej, ustaleń warunków pracy, zaspokajania potrzeb, form terapii zajęciowej, komunikacji z podopiecznym i jego rodziną oraz pierwszej pomocy. Z powodu rosnącego zapotrzebowania (wyjazdu do pracy za granicę) , coraz więcej kursów połączonych jest z praktyczną nauką języka obcego (najczęściej niemieckiego).

Szkolenia z reguły składają się z zajęć teoretycznych oraz praktyki. Zajęcia praktyczne odbywają się w domach opieki społecznej. Najczęściej, kursy obejmują około 40 godzin wykładów i od 40 do nawet 150 godzin zajęć praktycznych. Ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych (700 złotych). Na rynku, nie brakuje również kursów trwających znacznie dłużej (od 80 do 200 godzin zajęć teoretycznych). Oczywiście, ich ceny są znacznie wyższe i wahają się w granicach 1500 złotych wzwyż.

 

 

Nauka w Sieci

Osoby starające się o posadę opiekunka dla osoby starszej skorzystać mogą również z szerokiego wachlarza kursów online (internetowych). Cena kursów obejmujących od kilku do kilkunastu godzin wahają się w granicach 150 złotych. Należy jednak pamiętać, że poruszające one jedynie najważniejsze zagadnienia. Większość stanowią jednak intensywne kursy internetowe trwające od 40 do nawet ponad 300 godzin, które średnio kosztują od kilkuset (300 złotych) do prawie 2000 złotych. Po ukończeniu każdego kursu uczestnik otrzymuje specjalny certyfikat. Coraz częściej, na życzenie kursanta wydawane są również odpisy dyplomu w języku obcym (najczęściej angielskim oraz niemieckim). 

 

 

Czy to się opłaca?

Zarobki wahają się w zależności od rejonu Polski. Co oczywiste, najlepiej płatna jest praca w Warszawie oraz w innych większych miastach.  Średnio jednak za godzinę pracy zarobić można około 10 złotych choć nie brakuje ofert zaczynających się już od nawet 5, a sięgających nawet kilkudziesięciu złotych za godzinę. Osoba pełniąca całodobowe dyżury przy osobie starszej może zarobić około 3 000 złotych. Decydując się na formę opieki połączoną ze stałym pobytem u takiej osoby niejednokrotnie należy pomniejszych wynagrodzenie o koszty mieszkania.

 

 

Dowiedz się więcej!

Z roku na rok na rynku pojawia się także coraz więcej profesjonalnej literatury przeznaczonej dla osób opiekujących się osobami w podeszłym wieku. Traktują one m.in. o różnych sposobach rozwiązywania problemów pielęgnacyjnych, szeroko pojętej opiece oraz potrzebach samego chorego. Ponadto, znaleźć można wiele wydań w formie poradników, zawierających cenne informacje. Ceny takich lektur wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych. Można również skorzystać z Internetu, gdzie znaleźć można wiele stron poruszających zagadnienie opieki nad osobami starszymi. Należy jednak pamiętać, że nauka samodzielna powinna stanowić jedynie formę poszerzania swojej wiedzy.

 

Warto podkreślić, że zawód opiekuna osób starszych jest zawodem trudnym i przede wszystkim bardzo odpowiedzialnym. Dlatego oprócz odpowiednich cech i predyspozycji zdrowotnych i fizycznych, warto się do niego dobrze przygotować.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, pielęgnacja, rozwój osobisty seniora, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: opiekun osoby starszej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!