reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: nauka gry na instrumentach

(2015-10-14)

Kursy stacjonarne, kursy internetowe, nauka z prywatnym nauczycielem, a może nauka w zaciszu własnego domu? Szeroki wachlarz możliwości nauki gry na instrumencie sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie i być może odnajdzie w sobie ukryty talent.

 

Nauka od a do z piano.jpg

Dla osób pragnących rozpocząć przygodę z grą na instrumencie polecane są w szczególności kursy stacjonarne. Obecnie, ich oferta jest bardzo szeroka dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Adresowane są one zarówno dla osób stawiających pierwsze muzyczne kroki, jak i osób chcących podwyższyć swoje umiejętności. Szkolenia odbywają się zarówno w w szkołach muzycznych oraz coraz częściej w w placówkach edukacyjno-kulturotwórczych takich,  jak np domy kultury. Obecnie, funkcjonują one w każdym mieście oraz większych wsiach. Najczęściej, zajęcia mają charakter odpłatny, jednak dzięki ogólnej dostępności takich miejsc, ceny nie są wysokie. Koszt miesięcznej nauki zaczyna się już od 50 złotych wzwyż (obejmuje przynajmniej dwa spotkania). Oczywiście nie brakuje również placówek, gdzie taką kwotę zapłacić należy za jedne zajęcia (godzinne) oraz takich gdzie zajęcia (grupowe) są bezpłatne.

 

Wiele placówek tego typu organizuje chociażby raz do roku specjalne koncerty, które pozwalają na zaprezentowanie nabytych przez uczestników umiejętności. Kształcenie obejmuje zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne (np. czytanie nut). Zajęcia prowadzone są w sposób odpowiedni do potrzeb, umiejętności oraz, co bardzo istotne, wieku. Najczęściej oferta dotyczy gry na gitarze, pianinie, innych instrumentach klawiszowych oraz skrzypcach. Znaleźć można jednak również zajęcia z gry np. na instrumentach dętych (trąbka, puzon, saksofon) czy perkusji.  Warto dodać, że kursy prowadzone są przez profesjonalnym muzyków oraz nauczycieli muzycznych.

 

Co ciekawe, w niektórych domach kultury znaleźć można sekcje bezpłatne. Obejmują one grę na instrumentach ludowych (np. harmonii warszawskiej), flecie prostym, akordeonie, talerzach, werblach, a nawet na rogu myśliwskim.  Warto pamiętać, że w poszczególnych placówkach istnieje możliwość zwolnienia lub zmiany odpłatności za zajęcia, np. z powodu wypadków losowych czy trudnej sytuacji finansowej.

 

Z kolei nauka w szkole muzycznej często zapewnia lepsze warunki (np. profesjonalne studio nagrań).  Z powodu dużego zainteresowania ofertą, w wielu wypadkach ceny kształtują się podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej placówek (około 50 złotych za godzinę). Oczywiście, nie brakuje ofert o wiele droższych. Ponadto, oferta takich placówek jest o wiele szersza i obejmuje szkolenie na wielu instrumentach.

 

Korepetycje w cenie

Zdecydować się można się także na naukę z prywatnym nauczycielem. W wielu wypadkach usługi takie świadczą studenci (np. akademii muzycznych), przez co koszt również nie jest zbyt wysoki (około 45 złotych za godzinę). Nie brakuje również cen o wiele wyższych, kształtujących się od 70 złotych wzwyż (w przypadku profesjonalnych nauczycieli). Nie bez znaczenie pozostaje tutaj również region Polski (najczęściej w niedużych miejscowościach, z powodu braku konkurencji ceny są naprawdę wysokie).

 

piano3.jpgWirtualne nutki

Z myślą o osobach marzących o rozpoczęciu nauki gry na wybranym instrumencie (np. gitarze) przygotowana została również oferta kursów internetowych (online). Nauka w zaciszu własnego domu stanowi idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które swoje pierwsze kroki chciałyby stawiać w samotności. Wiele takich kursów jest bezpłatnych. Pojawiają się także oferty szkoleń płatnych. Mają one zazwyczaj formę kilkudziesięciu minutowych filmów instruktażowych. Cena jednej lekcje waha się w granicach 15 złotych. Ich program obejmuje (np. nauki gry na gitarze) m.in. wybór odpowiedniego instrumentu, chwyty dla początkujących, gryfy, ćwiczenia rąk, wybrane bicia gitarowe, riffy czy transponowanie.

 

Muzyczne koło

Wymarzonym miejscem na rozwój własnej pasji, ale również dzielenie się nią są koła zainteresowań (w tym koła gry np. na keyboardzie - klawiaturze). Stanowią one okazję do poznania nowych ludzi, ale co bardzo istotne szczególnie w przypadku osób starszych, aktywnego spędzenie nie jednego popołudnia. Z powodu braku ograniczeń wiekowych, można w nich spotkać zarówno osoby bardzo młode, jak i starsze. Jedyną opłatą jaką należy uiścić jest składka członkowska, która przeznaczana jest na cele własne koła.

 

Sam na sam z muzyką piano2.jpg

Przygodę z grą na danym instrumentem rozpocząć można także korzystając z bogatej literatury traktującej o tej aktywności. Obecnie na rynku znaleźć można podręczniki oraz poradniki dotyczące praktycznie każdego instrumentu. Cena takich lektur zaczyna się już w granicach 30 złotych.

Również Internet daje spory wachlarz możliwości w tej dziedzinie. Znaleźć w nim można praktycznie niezliczoną ilość stron poświęconych gry na danym instrumencie. Należy zauważyć, że wiele z nich tworzonych jest przez profesjonalistów, dzięki czemu można mieć pewność, że ich porady stoją na najwyższym poziomie.

 

Jesień życia nie musi oznaczać końca aktywności – to idealny moment na rozwijanie swoich pasji lub rozpoczęcie przygody życia, być może tej muzycznej.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, muzyka, nauka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: nauka gry na instrumentach

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!