reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Rozwój osobisty: kurs komputerowy

(2015-06-03)

Alternatywne sposoby nauki, rozwijanie swoich pasji, rozrywka, czytanie newsów, utrzymywanie kontaktów z bliskimi, a w końcu wirtualne zakupy to tylko niektóre z możliwości jakie daje nam komputer podłączony do Sieci. Wiele możliwości jakie dają kursy stacjonarne i internetowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz szeroki wybór książek i magazynów sprawia, że obsługa komputera staje się łatwa i przyjemna.

 

Wspólna nauka

Dla osób chcących poznać tajniki obsługi komputera idealnym rozwiązaniem są przede wszystkim kursy stacjonarne.  Są one organizowane głównie przez ośrodki edukacyjne, centra kształcenia oraz szkoły wyższe. W chwili obecnej praktycznie w każdym większym mieście funkcjonują takie placówki. Co istotne, wiele z nich swoją ofertę kieruje bezpośrednio do osób starszych. Oferta kursów jest niezwykle szeroka, dzięki czemu skorzystać z niej mogą  zarówno osoby chcące poznać obsługę komputera zupełnie od podstaw, jak i te które mają to już dawno za sobą. Kursy podstawowe kierowane są szczególnie do osób, które chciałyby zapoznać się z możliwością wykorzystania komputera w życiu codziennym, a nawet pracy zawodowej. Zazwyczaj składają się one z wielu modułów szkoleniowych, podczas których przekazywana jest wiedza m.in. z zakresu obsługi oprzyrządowania komputera (jego budowy oraz urządzeń peryferyjnych – np. drukarek), systemów operacyjnych (najczęściej Windows), administrowania danymi (operacje na plikach i folderach – kopiowanie, wycinanie, przenoszenie, usuwanie), korzystania z bogatych zasobów Sieci (wyszukiwanie informacji, zakupy w sieci, komunikacja) oraz użytkowania najpopularniejszych programów (pakietu biurowego Microsoft Office składającego się z edytora tekstu, programu obliczeniowego oraz programu do tworzenia prezentacji multimedialnych).

Najczęściej kursy trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Ich ceny zaczynają się już od 200 złotych wzwyż. Na rynku nie brakuje również całego pakietu szkoleń uzupełniających, które najczęściej obejmują zaawansowaną obsługę poszczególnych programów komputerowych. Ceny takich szkoleń są bardzo zróżnicowane (od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych).

Warto również pamiętać, że wiele placówek edukacyjno- kulturotwórczych takich,  jak domy kultury, centra rozwoju zawodowego, centra seniora czy w końcu biblioteki organizuje często warsztaty oraz szkolenia mające charakter otwarty, a co więcej darmowy. Obecnie funkcjonują one nie tylko w miastach, ale i większych wsiach. Niestety, nie można zapominać, że liczba uczestników kursów jest ściśle określona, dlatego warto na bieżąco przeglądać harmonogram wydarzeń, który znaleźć można  stronach internetowych poszczególnych placówek lub w ich siedzibach.

 

Nowe możliwości

Osoby mające za sobą pierwszy kontakt z obsługą komputera mogą również skorzystać z praktycznie nieograniczonych możliwości jakie daje Internet. W Sieci znaleźć można nie tylko np. poradniki tekstowe, ale również filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku wiele czynności.

Ponadto, osoby takie skorzystać mogą również z coraz większego wachlarza kursów ONLINE (czyli za pośrednictwem Internetu).  Ich forma zapewnia m.in. stałą opiekę osobistego nauczyciela oraz indywidualny tryb nauki, dzięki czemu każdy uczestnik może na bieżąco monitorować swoje postępy czy nawet dostosowywać temu nauki do własnych predyspozycji. Co bardzo ważne, wiele takich wydań kierowanych jest właśnie do osób starszych (np. duże oraz wyraźne ilustracje, specjalnie dobrana czcionka).  Dla lepszych efektów nauki, uczestnicy otrzymują również zeszyty ćwiczeń w formie tradycyjnej. Przeważnie, trwają one kilka miesięcy, a ich koszt wynosi średnio około kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 

Komputer III wieku

Kształcenie w zakresie obsługi komputera odbywa się także na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Obecnie w Polsce działa 500 placówek tego typu, zlokalizowanych głównie w większych miastach. Warto jednak pamiętać, że ilość oferowanych miejsc jest ściśle określona oraz ograniczona. Z oferty tej skorzystać mogą osoby wieku emerytalnym, którzy przy zapisie powinni dokonać opłaty (najczęściej symbolicznej –  około 50 złotych).

 

A może jednak klub seniora?

Osoby starsze mogą również poznać tajniki obsługi komputera w klubach seniora. Najczęściej działają one przy osiedlowych stowarzyszeniach, domach kultury, a nawet kościołach. Jest to nie tylko okazja do nauki, ale również sposób na poznanie nowych ludzi oraz spędzenie wolnego czasu. Uczestnicy zazwyczaj uiszczają jedynie składkę członkowską, którą koło przeznacza na cele własne.

 

Jakie to proste! 

Na rynku od lat nie brakuje także profesjonalnej literatury, która pomoże każdemu nauczyć się obsługi komputera. Oczywiście książki oraz poradniki zróżnicowana są pod względem posiadanych umiejętności  - od pierwszych kroków do obsługi profesjonalnej.  Ceny takich lektur rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. Co istotne, wiele wydań kierowanych jest bezpośrednio do osób starszych. Zawarta w nich treść przedstawiona została w sposób prosty, przejrzysty oraz, co niesłychanie ważne widoczny (dzięki użyciu większej czcionki). Dzięki nim czytelnik dowie się m.in. podstawowych informacji o sprzęcie, oprogramowaniu, Internecie, oraz nauczy się jak wybrać odpowiedni sprzęt, jak obsługiwać najpopularniejsze programy (np. do pisania oraz obliczeń), jak korzystać z poczty elektronicznej oraz jak radzić sobie w razie awarii i jak skutecznie zabezpieczyć swój komputer.

Co więcej, bardzo popularne w Polsce są również magazyny komputerowe, które w chwili obecnej dostać można w każdym kiosku czy saloniku prasowym. Ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Ponadto, wiele wydawnictw wypuszcza na rynek poradniki, niezbędniki oraz kompendia wiedzy, traktujące m.in. o pracy z komputerem, o poszczególnych programach, a w końcu najczęstszych problemach z komputerem.

 

Komputery to nie tylko domena młodszego pokolenia, dlatego warto z nich korzystać. Dzięki nim wiemy więcej, możemy więcej i jesteśmy bliżej. Pamiętajmy, wirtualny świat stoi przed nami otworem!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: kurs komputerowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!