reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: kucharz

(2015-07-02)

Według badań prawie ¾ Polaków przygotowuje posiłki w domu, a połowa z nich czerpie z tego prawdziwą przyjemność. Rośnie tym samym chęć poznawania nowych smaków oraz urozmaicania posiłków. Dziś poznanie tajników kuchni staje się możliwe, nie tylko dzięki bogatej literaturze oraz stronom internetowym, ale również dzięki stale rozwijającej się ofercie warsztatów i kursów kulinarnych. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wielkie zainteresowanie programami kulinarnymi emitowanymi w polskich stacjach telewizyjnych.

 

 

Zostań kursantem

Z roku na rok rośnie liczba placówek oferujących kursy kulinarne. W chwili obecnej placówki takie funkcjonują w każdym większym mieście. Najczęściej organizują je centra kształcenia, szkoły wyższe, instytuty szkoleniowe oraz ośrodki edukacyjne. Kursy kierowane są zarówno do osób bez doświadczenia, jak również do osób chcących poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę i zainteresowania. Na kurs zapraszani są więc amatorzy smacznych potraw, ale także kucharze, pracownicy lokali gastronomicznych, a nawet szefowie kuchni i restauracji. Zazwyczaj na kurs uczęszczać może każda osoba posiadające zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza medycyny pracy lub aktualną książeczkę SANEPID.

Standardowo wymagane jest minimum wykształcenie podstawowe. Kursy kończy egzamin z wiedzy teoretycznej jak i praktycznej, po którym uczestnik otrzymuje specjalny certyfikat. Osoba po ukończeniu szkolenia może pracować na stanowisku kucharza w małej gastronomii oraz w większym przedsiębiorstwie gastronomicznym. Zwyczajowo podczas szkoleń 30% czasu przeznaczone jest na zajęcia teoretyczne, a 70 % na praktykę.

Kursy obejmują różne stopnie szkolenia – I, II, a nawet III stopnia. I stopień szkolenia obejmuje m.in. zagadnienia związane z systemem HACCP (służy zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności), procesami technologicznymi stosowanymi podczas produkcji żywności oraz strukturą organizacyjną zakładu gastronomicznego.  Kolejne stopnie obejmują już bardziej zaawansowane procesy technologiczne stosowane w sztuce kulinarnej  (np. potrawy rybne, potrawy mięsne, przekąski zimne i gorące), naukę z zakresu kuchni cateringowej, obsługę kasy fiskalnej oraz zagadnienia związane z poszukiwaniem pracy.

Najczęściej, obejmują one od kilkudziesięciu (50) do blisko dwustu godzin zajęć. Ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych (900 złotych), do 2000 złotych wzwyż. Dla zapewnienia największej wygody kursantom, nauka odbywa się w trzech trybach – dziennym, wieczorowym oraz weekendowym. Oczywiście na rynku nie brakuje również kursów trwających znacznie krócej (od kilku do 30 godzin). Ich ceny są znacznie niższe i zaczynają się już od 200 zł. Należy jednak pamiętać, że oferta ta skierowana jest dla osób chcących jedynie poszerzyć swoją wiedzę w danym zakresie.

 

 

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Osoby marzące o profesjonalnym przygotowaniu do zawodu kucharza skorzystać mogą także z kwalifikowanych kursów zawodowych. Prowadzić je mogą publiczne oraz niepubliczne szkoły zajmujące się kształceniem zawodowym, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, inne instytucje rynku pracy posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz podmioty prowadzące działalność oświatową na podstawie właściwych ustaw. Obecnie, w każdym większym mieście placówki takie to już standard.

Podczas trwania kursu uczestnicy zapoznają się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi BHP, PDG (podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej), towaroznawstwa żywności, technik gastronomii, przechowywania żywności oraz sporządzania i ekspedycji potraw i napojów.  Program obejmuje również naukę języka obcego zawodowego w zakresie słownictwa i zwrotów typowych oraz porozumiewania się w pracy.

 

Na kurs może zapisać się każda osoba pełnoletnia posiadająca wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie. Najczęściej nauka trwa dwa lata (cztery semestry), a zajęcia odbywają się zarówno w systemie zaocznym jak i stacjonarnym. Wymagane dokumenty obejmują m.in. świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie od lekarza medycy pracy oraz podanie o przyjęcie.

Każdy uczestnik kursu po jego zakończeniu przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje (po jego zdaniu otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe).  Zazwyczaj zajęcia teoretyczne uzupełnia praktyka. Absolwenci mogą starać się o prace kucharza np. w hotelach, restauracjach i innych publicznych miejscach żywienia, w środkach transportu (np. w pociągach), domach prywatnych, itp. Najczęściej, kursy takie są płatne  (średnio czesne wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie).

 

 

Kalejdoskop warsztatów gotowanie2.jpg

W większych miastach skorzystać można również z szerokiej oferty warsztatów kulinarnych.  Najczęściej, warsztaty dotykają wybranego tematu np. różnych kultur gotowania oraz kuchni z wybranego rejonu świata. Poza wspomnianą tematyką osoby uczestniczące mają również możliwość zapoznać się z różnymi sposobami przyprawiania, pieczenia czy smażenia. Poznają także tajniki np. wypiekania chleba, przygotowania sosów do różnych potraw oraz przygotowania kulinarnych afrodyzjaków. Wspomniany, bogaty wybór tematyki pozwoli każdemu miłośnikowi gotowania znaleźć coś dla siebie. Zajęcia odbywają się najczęściej w cenionych restauracjach oraz instytutach kulinarnych pod okiem profesjonalnych kucharzy. Najczęściej, koszty takich warsztatów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

 

 

Gra warta świeczki?

Zarobki kształtują się na różnych poziomach, w zależności od rejonu Polski. Co zrozumiałe, największe wynagrodzenie jest w stolicy i w innych większych miastach. Jednak średnia płaca za godzinę wynosi powyżej 10 złotych. Oczywiście, pojawiają się oferty pracy zarówno za 6, jak i 15 złotych za godzinę.

Zarobki kształtują się różnych poziomach, a związane są przede wszystkim z renomą miejsca pracy oraz rejonem Polski. Średnie miesięczne wynagrodzenie kucharza wynosi około 2300 złotych. Oczywiście, nie mała cześć kucharzy zarabia poniżej 2000 złotych, ale nie brakuje również takich, których pensja przekracza, niejednokrotnie znacznie poziom 3000 złotych. Najwięcej zarabiają kucharze w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań oraz Trójmiasto – średnio około 3500 złotych. Szefowie kuchni w podanych miastach mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 5000 – 6000 złotych. Zarobki najlepszych szefów kuchni w Polsce sięgają nawet 30000 złotych.

 

 

A może we własnej kuchni?

Nauka gotowania możliwa jest również w domu. Na rynku nie brakuje profesjonalnej literatury oraz wydań multimedialnych, dzięki którym każda osoba będzie mogła poznać tajniki sztuki kulinarnej. W chwili obecnej dostępnych jest kilka tysięcy książek i poradników dotyczących gotowania. Można także skorzystać z możliwości jakie daje Internet, gdzie nie brakuje stron poświeconych sztuce kulinarnej. Dzięki temu mamy wręcz nieograniczony dostęp do tysiąca przepisów, wiedzy dotyczącej odpowiedniego sposobu przygotowania potraw, dobrych rad, tricków kulinarnych, itp. Nauka w zaciszu własnego domu stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które przygodę z profesjonalnym gotowaniem chcieliby rozpocząć samodzielnie. Idealnym rozwiązaniem dla miłośników pysznego jedzenia mogą być również programy kulinarne w telewizji. Obecnie, na najpopularniejszych kanałach każdy znajdzie program kulinarny odpowiadający jego upodobaniom.

Na naukę gotowania i to również tę profesjonalną nigdy nie jest za późno. Dlatego, szkoda każdej chwili! To co dziś szef kuchni poleca?

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, kuchnia, nauka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: kucharz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!