reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: fotografia

(2015-05-06)

Emerytura to nie koniec aktywności – to idealny moment, aby wreszcie znaleźć czas na rozwijanie swojej pasji lub realizację młodzieńczych marzeń.  Na to nigdy nie jest za późno.

Po zakończeniu aktywność zawodowej prowadzimy spokojniejsze życie oraz mamy więcej wolnego czasu. Warto ten czas dobrze wykorzystać. Jak wynika z badań, oddawanie się swojej pasji oraz kontakt z przyjaciółmi,  to sposoby na szczęśliwą emeryturę. Jedną z takich pasji może stać się fotografia, która w Polsce znów zyskuje na popularności. Pomaga temu coraz większy wybór nie tylko sprzętu, ale i szeroki wachlarz możliwości obejmujący m.in. kursy oraz koła zainteresowań.

 

Kursy od a do z

Z roku na rok rośnie oferta kursów przeznaczonych dla seniorów, w tym kursów fotograficznych. Najczęściej odbywają się one w placówkach edukacyjno-kulturotwórczych takich,  jak domy kultury czy centra rozwoju zawodowego. Dzięki ogólnej dostępności takich miejsc,  oferta takich warsztatów lub szkoleń ma charakter otwarty oraz darmowy. Także inne instytucje (np. różnego rodzaju stowarzyszenia) włączają się w aktywizacje osób starszych. W chwili obecnej praktycznie w każdym mieście funkcjonują takie placówki. Coraz częściej pojawiają się one również w większych wsiach. Niestety, liczba uczestników kursów jest ściśle określona, dlatego warto na bieżącą przeglądać harmonogram wydarzeń, który znaleźć można  stronach internetowych poszczególnych placówek lub w ich siedzibach.

Na rynku nie brakuje również ofert skierowanych do ogółu społeczeństwa. Kursy podzielone są zwyczajowo na tematykę (np. fotografia ślubna, fotografia dzikiej przyrody, fotokulinaria, fotografia dziecięca, itp.) oraz poziom zaawansowania uczestników (od podstaw do poziomów najwyższych). Czas trwania kursu oraz jego koszt są bardzo zróżnicowane - średnio trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin rozłożonych najczęściej na okres miesiąca lub więcej, na które przeznaczyć trzeba kilkaset złotych ( od 300 złotych wzwyż). Zapisać można się również na warsztaty jednodniowe, obejmujące kilka godzin zajęć podzielonych część teoretyczną i praktyczną. Najczęściej odbywają się one w studiach fotograficznych, a kosztują średnio około 200 zł.

 

Fotografia kołem się toczy

Idealnym sposobem na rozwój własnej pasji są koła zainteresowań, w tym bardzo popularne fotograficzne. Jest to okazja na poznanie nowych ludzi, z którymi dzielić się możemy własnymi zainteresowaniami oraz sposób na aktywne spędzenie nie jednego popołudnia. Z tego powodu próżno szukać kół fotograficznych tylko dla seniorów. Zwyczajowo jedyną opłatą jest składka członkowska, którą koło przeznacza na cele własne. Aktywność dodatkowa (np. wycieczki) finansowana jest oczywiście przez uczestników.

 

Samoukiem być

Na rynku nie brakuje również profesjonalnej literatury, która pomoże każdemu zagłębić tajniki fotografii. Co ważne kilka wydań skierowanych jest właśnie do osób starszych. Dzięki nim czytelnik dowie m. in.  się jak wybrać odpowiedni sprzęt, jakie są najważniejsze techniki fotografowania, jak dokonać odpowiedniego retuszu zdjęcia czy w końcu zapozna się z możliwościami najnowszych aparatów cyfrowych. Cena lektury w formie tradycyjnej wynosi około 30 złotych, a w formie elektronicznej (E-book) kilkanaście.  Można także skorzystać z Internetu, gdzie znaleźć można wiele stron traktujących o fotografii, zaczynając od tych amatorskich po w pełni profesjonalne.

W Internecie znaleźć można także kursy w formie ONLINE (czyli za pośrednictwem Sieci Internetowej). Forma takich szkoleń zapewnia indywidualny tryb nauki, dzięki czemu możemy np. na bieżąco monitorować postępy czy dostosować tempo nauki do naszych predyspozycji. Co więcej, uczestnik przez cały czas trwania kursu zapewnioną ma opiekę osobistego opiekuna. Większą część nauki przeznaczona zostaje na ćwiczenia praktyczne, dzięki którym każdy krok po kroku nauczy się wykonywać profesjonalne zdjęcia różnego typu. Często, dla lepszych efektów nauki, uczestnicy otrzymują również zeszyty ćwiczeń w formie tradycyjnej. Kursy trwają najczęściej kilka miesięcy, a ich koszt wynosi średnio około kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 

Studiuj z fotografią

Zajęcia fotograficzne często odbywają się także na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Do chwili obecnej w Polsce powstało 500 placówek tego typu, zlokalizowanych szczególnie w większych miastach. Słuchaczami zostać mogą osoby w wieku emerytalnym, którzy przy zapisie powinni dokonać opłaty (najczęściej symbolicznej –  około 50 złotych). Niestety, ilość miejsc jak we wszystkich tego typu placówkach jest ograniczona.

 

Co wybrać?

Lustrzanka czy kompakt – to dylemat, z którym spotyka się prawie każda osoba planująca zakup aparatu fotograficznego. Każda z grup sprzętu ma wiele swoich zalet, ale również wad. Kompakty przyciągają niewielkimi rozmiarami, małą wagą oraz co najważniejsze stosunkowo niską ceną ( już od kilkudziesięciu złotych). Do ich największych wad zaliczyć możemy dużo niższą jakość zdjęć w porównaniu do lustrzanki oraz wolne działanie (bardzo trudno wykonać dobre zdjęcie ruchomych obiektów – np. jadących samochodów). Lustrzanki pochwalić się mogą zdecydowanie lepszą jakością zdjęć, szybkością działania, doborem odpowiedniej głębi ostrości. Często niestety zniechęcają wagą, dużym rozmiarem oraz skomplikowaną obsługą. Co gorsza, wydatek na samą lustrzankę to nie wszystko – towarzyszy jej również zakup obiektywu oraz wraz z rozwojem własnych umiejętności i potrzeb, sporej ilości akcesoriów. Z tych powodów należy się przygotować na spory wydatek, który w najlepszym wypadku przekroczy „jedynie” trzy tysiące złotych, a sięgać może nawet kilkunastu.

Od paru lat, na półkach sklepów znaleźć można urządzenie łączące zalety obydwu rozwiązań, czyli kompakty z wymienną optyką. Ich wielką zaletą są małe gabaryty połączone z dużymi możliwościami. Aparaty takie mają większą matrycę niż klasyczne kompakty oraz wymienne obiektywy. Niestety, również w tym segmencie ceny zaczynają się od około 900 złotych.

Przed wyborem warto postawić sobie pytanie, do jakich celów chcemy używać aparatu i czy zamierzamy w przyszłości pogłębiać tajniki fotografii i rozwijać swoje umiejętności.  Jeżeli chcemy wykonywać po prostu zadowalające zdjęcia, cyfrowy aparat kompaktowy w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. W przypadku większego zainteresowania tematem, warto postawić jednak na kompakt z wymienną optyką czy w końcu na cyfrową lustrzankę.

Fotografia to coś więcej niż hobby to sposób na życie. Dzięki fotografii otwieramy się nie tylko na otaczające nas piękno, ale również na drugiego człowieka.  Jesień życia to idealny czas na rozwijanie tak wspaniałej pasji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: fotografia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!