reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: decoupage

(2016-01-11)

dekupaż.jpgTechnika decoupage polega na efektownym zdobieniu różnych przedmiotów (np. kasetek, butelek, skrzynek) poprzez wycinanie lub wydzieranie elementów papierowych i nanoszenie ich na wybraną powierzchnię. Technika kładzie szczególny nacisk na ćwiczenie percepcji manualnej oraz koncentracji. Ponadto,  ma ona na celu pobudzenie kreatywności i wyobraźni, dlatego warto skorzystać z coraz szerszych możliwości i poznać tajniki tej wyjątkowej sztuki.

 

Kursy dla każdego

Z roku na rok rośnie także oferta kursów stacjonarnych. Są one adresowane zarówno do pasjonatów, jak i profesjonalistów. Oferta kursów jest niezwykle szeroka i obejmuje m.in. podstawy decoupage (technika klasyczna, technika serwetkowa i Cartonnage), decoupage malarski i cieniowania, decoupage na szkle, decoupage z techniką spękań crackle oraz napisami, decoupage klasyczny print room, decoupage i złocenia, decoupage 3D, decoupage z malowaniem dekoracyjnym, decoupage na materiale i świecy oraz decoupage ozdób świątecznych. Organizowane są one najczęściej przez sklepy z artykułami do zdobienia metodą decoupage oraz  pracownie projektowo-artystyczne. W chwili obecnej funkcjonują one w każdym większym mieście. Zazwyczaj, mają one charakter jednodniowy i obejmują około 8 godzin szkolenia. Ich cena waha się w graniach kilkuset złotych (około 300).

 

Warsztatowe szaleństwo

W większych miastach skorzystać można również z coraz szerszej oferty warsztatów decoupage. Najczęściej, dotykają one wybranego tematu np. podstawowych technik decoupage, techniki złoceń,  decoupage z cieniowaniami. Podobnie jak w przypadku kursów, organizowane są one przez pracowanie projektowo-artystyczne oraz sklepy z artykułami do zdobień.

Zazwyczaj, są to warsztaty jednodniowe, obejmujące kilka godzin szkolenia (np. 4). Odbywają się one w grupach 4-8 osobowych. Ich koszt zaczyna się już od około 100 złotych wzwyż. Ponadto, oferta obejmuje także warsztaty indywidualne, za które zapłacić trzeba średnio dwa razy więcej. Warto także dodać, że coraz więcej placówek oferuje także warsztaty wyjazdowe (odbywające się w wybranym przez klienta miejscu). Koszty takich szkoleń ustalane są indywidualnie i stanowią wypadkową odległości, opłat związanych z paliwem oraz liczbą uczestników. W wielu wypadkach po szkoleniach wystawiany jest certyfikat ukończenia, a wykonana praca przechodzi na własność kursantów.

W chwili obecnej coraz więcej placówek  edukacyjno- kulturotwórczych (np. domy kultury, ośrodki promocji gminy, świetlice gminne) oferuje także warsztaty gry w szachy, gdzie inicjatywy takie mają najczęściej charakter otwarty i darmowy.

 

Studia z pasją

Zajęcia decoupage odbywają się również w placówkach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, których obecnie w Polsce funkcjonuje 500. Zlokalizowane są one szczególnie w większych miastach. Najczęściej zajęcia odbywają się w poszczególnych pracownikach artystycznych, z którymi placówka podpisany ma kontrakt. Z oferty tej skorzystać mogą osoby wieku emerytalnym, które przy zapisie powinny dokonać opłaty (najczęściej symbolicznej –  około 50 złotych).

 

W gronie seniorów

Na zajęcia z decoupage zapraszają także kluby seniora, które najczęściej działają przy osiedlowych stowarzyszeniach, domach kultury, a nawet kościołach. Ich głównym celem jest integracja oraz aktywizacja osób starszych. W chwili obecnej, w każdym mieście działa od kilku do nawet kilkudziesięciu placówek tego typu. Niektóre kluby seniora pobierają składki członkowskie, które przeznaczane są np. na wynajem sal, gdzie odbywają się spotkania. Uczęszczają do niego osoby powyżej 55. lub 60. roku życia. Stanowią szansę na miłe oraz aktywne spędzenie czasu wolnego.

 

Zdobienie w kole

Wspomnianej techniki nauczyć się można także w ramach zajęć odbywających się w kółkach zainteresowań. Ponadto, stanowią one idealną okazję do poznania nowych ludzi, z którymi podzielić się można swoimi zainteresowaniami. Z powodu otwartego charakteru, jedynym kryterium przyjęcia jest dane zainteresowanie. Najczęściej, aktywność w danym kole wiąże się jedynie z opłatą członkowską, która przeznaczana jest na działalność własną (np. zużycie prądu i wody).

 

Pasja w czterech kątach dekupaż2.jpg

Naukę z tą fascynującą techniką zdobniczą rozpocząć można również w zaciszu własnego domu. Obecnie rynek oferuje bogatą literaturę traktującą m.in. o podstawowych technikach oraz materiałach wykorzystywanej w tej sztuce dekoratorskiej. Książki takie znaleźć można w praktycznie każdej księgarni (szczególnie internetowych) już za kilkanaście złotych.  Co więcej, coraz częściej oferowane są także filmy instruktażowe. Ich ceny wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych (np. 40).

 

Ponad to, skorzystać można także z możliwości jakie daje Internet, gdzie nie brakuje stron poświęconej tej sztuce.  Znaleźć tam można nie tylko poradniki opisujące jak krok po kroku wykonać dane zdobienie, ale również wiele filmów instruktażowych. Co istotne, w Sieci coraz częściej pojawiają się darmowe kursy  prezentujące np. przygotowanie farby podkładowej, malowanie podkładu, przenoszenie obrazów z serwetki, itp.

 

Biznes ręcznie robiony

Decoupage to nie tylko wyjątkowa pasja, to również niepowtarzalna szansa na podwyższenie własnej emerytury. Szczególnie polecaną opcją dla osób marzących o zarobieniu pierwszych pieniędzy ze swojej pasji są specjalne platformy skupiające amatorskich twórców rękodzieła.

Co więcej, w większych miastach nie trudno znaleźć galeryjki, które z chęcią przyjmują dzieła niezależnych twórców, aby wystawić je na sprzedaż. Oczywiście warto pamiętać, że sklepy do ceny wystawionej rzeczy doliczają swoją marże. 

Dla osób, które nie boją się nowych wyzwań ciekawą opcją okazać się może również otwarcie własnego sklepu internetowego.

Decoupage może stać się pasją dla każdego, szczególnie dla osób, które kochają się w oryginalnych i nietuzinkowych przedmiotach. Co ważne, technika ta nie wymaga szczególnych uzdolnień plastycznych.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: decoupage

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!