reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Rośliny w naszym ogrodzie: dynie

(2010-09-28)

Sezon na dynie właśnie się zaczyna: uginają się pod nimi grządki i sklepowe półki. Dynie to warzywa, z których stworzyć możemy mnóstwo ciekawych potraw. Podpowiadamy jak jej uprawiać.

 

Rośliny w naszym ogrodzie: dynieDynie to dość różnorodna grupa warzyw. Uprawiać możemy zarówno jadalne jak i ozdobne odmiany, te ostatnie także jako pnącza. To roślina jednoroczna o z reguły dużych owocach, którą możemy siać lub sadzić z rozsady.

 

Dynie lubią ciepło (minimalna temperatura wzrostu to 8° C), dlatego do ich uprawy wybierzmy dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowisko, albo uprawiać pod osłoną. Wymagają gleby żyznej i przepuszczalnej, o średniej lub wysokiej zawartości azotu.

 

Jeśli dynie siejemy bezpośrednio do gruntu, nasiona powinniśmy rozsiać około 10 maja. Nasiona umieszczamy po dwa w odstępach 60 cm w rzędzie i 60 cm między rzędami. Więcej miejsca potrzebują dynie olbrzymie. Tę odmianę siejemy więc w odstępach 100-120 cm i tylko w jednym rzędzie wzdłuż zagonu.

 

Jeżeli plony chcemy uzyskać wcześniej dynię możemy wysadzać z rozsady. Tę przygotowujemy w szklarni. W doniczkach wypełnionych w dwóch trzecich wysokości siejemy po 2 nasiona. Należy zrobić to między 15 a 20 kwietnia. Rozsadę wysadzamy w połowie maja.

 

Zabiegi pielęgnacyjne, których wymagają dynie to spulchnianie gleby, podlewanie, odchwaszczanie oraz dwukrotne nawożenie pogłówne – po pojawieniu się pierwszych zawiązków oraz po pierwszym zbiorze. Owoce dyni zbieramy w czasie od 12 do 20 tygodni po posadzeniu tych roślin. Zwykle zbiory trwają od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, ogród, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rośliny w naszym ogrodzie: dynie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!