reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Rośliny cierpią przez fale radiowe?

(2010-07-13)

Katie Haggerty, botanik-amator z amerykańskiego stanu Colorado, przez 20 lat studiowała wpływ fal radiowych na rośliny. Zaskakujące wyniki jej badań opublikowano niedawno w prestiżowym czasopiśmie International Journal of Forestry Research.

 

Rośliny cierpią przez fale radiowe?Haggerty eksperymenty nad wpływem fal radiowych na rośliny prowadziła przez 20 lat. W 2005 roku zamknęła kwiaty pelargonii w tzw. klatce Faradaya, gdzie nie dochodziły do nich żadne fale radiowe ani tzw. szum elektromagnetyczny z otoczenia. Okazało się, że kwiaty zaczęły bardzo szybko rosnąć i osiągać duże rozmiary.

Podobny eksperyment przeprowadziła dwa lata później z sadzonkami osiki. Umieściła jedną ich cześć w klatce Faradaya, drugą owinęła watą szklaną a trzecią posadziła bez żadnej ochrony. Doświadczenie trwało kilka miesięcy, po tym czasie dało się zauważyć wyraźne różnice w wielkości i wyglądzie roślin.

Te, które były całkowicie osłonięte w klatce Faradaya, miały największe rozmiary, liście i najbardziej rozrośniętą koronę. Ta grupa miała też o 60 procent większą powierzchnię liści i rosła o 74 procent szybciej niż pozostałe grupy. Różnice dało się zauważyć również z kolorach. Osiki rosnące pod przykryciem jesienią charakteryzowały się największą ich różnorodnością a spadające liście czerwieniały. Tymczasem liście drzew nie posiadających żadnej ochrony spadając pozostawały zielone lub brązowiały i zwijały się.

Według badaczki-amatorki, podobnie do drzew z jej eksperymentu zachowują się drzewa osiki rosnące na terenie stanu Colorado, o których przetrwanie walczą tamtejsi leśnicy. Na tym obszarze znajduje się bardzo dużo wytwarzających fale radiowe masztów telekomunikacyjnych, radarów wojskowych i meteorologicznych, jest też dużo emisji z gospodarstw domowych (kuchenki mikrofalowe).

Wyniki badań pani Haggerty zostały zaakceptowane przez North American Forest Ecology Workshop na Uniwersytecie Stanu Utah, który pomógł w ich publikacji. Teraz trwają badania naukowe mające sprawdzić czy hipotezy amerykanki są prawdziwe.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, nauka, ochrona środowiska, ogród

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rośliny cierpią przez fale radiowe?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!