reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Rośliny cebulowe - kolorowe zwiastuny wiosny

(2015-03-21)

Kwiaty białe, żółte i niebieskiej już wczesną wiosną?

Sadzone jesienią stanowią wyjątkową ozdobę niejednego ogrodu.

Rośliny cebulowe charakteryzują się nie tylko mnogością gatunków, ale również bogatą kolorystyką. Do najpopularniejszych wiosennych roślin cebulowych należą, miedzy innymi: tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, szachownice, przebiśniegi oraz hiacynty.  

 

Sadzenie

Najczęściej sadzone są we wrześniu oraz pierwszej połowie października, z wyjątkiem narcyzów i szachownic, które lepiej posadzić już pod koniec sierpnia. Idealnie rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych, w żyznej, przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę glebie. Zazwyczaj, intensywnie kwitną około trzech miesięcy. Najlepiej sadzić je w luźnych grupach, w towarzystwie innych roślin ozdobnych.

W większości cebulki przechowuje się w miejscach suchych. Najlepiej posadzić je zaraz po zakupie. Cebulki powinny być w stanie spoczynku, twarde, zdrowe, pozbawione łusek okrywających, plam oraz uszkodzeń mechanicznych. Przed posadzeniem roślin cebulowych warto zadbać o ich odpowiednie zaprawienie w środku grzybobójczy oraz przygotowanie podłoża. Należy usunąć chwasty, przekopać i wyrównać glebę. Zaleca się również dodać kompost lub nawóz wieloskładnikowy.

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości. Warto stosować się do ogólnej zasady, która zaleca sadzenie cebul na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Należy również pamiętać, że na glebach piaszczystych sadzi się je głębiej, na gliniastych, cięższych – płycej.

Znakomicie  prezentują się na trawnikach oraz skalnikach. Swoje zastosowanie znajdują także w różnych pojemnikach (donicach), które niejednokrotnie stanowią ozdobę np. parapetów, balkonów, tarasów czy schodów.

Najwcześniej, a więc na przełomie lutego i marca zakwitają przebiśniegi i ranniki zimowe. Na początku marca kwitną krokusy, cebulice i tulipany. Już od kwietnia zaczynają kwitnąć hiacynty oraz narcyzy.

 

Pielęgnacja

Należy pamiętać, że rośliny cebulowe potrzebują także odpowiedniej ochrony. Najważniejszą czynnością, o której nie można zapomnieć jest ścinanie kwiatów oraz kwiatostanów po ich przekwitnięciu. Dzięki temu roślina nie będzie usiłowała zawiązać owoców, a tym samym nie zostaną zmarnowane cenne składniki pokarmowe. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj takie kwestie jak: podlewanie i nawożenie. Szczególnie w okresie zakwitania nie można dopuścić do nadmiernego wysuszenia gleby. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale również prawidłowo wzbogacone o dodatkowe składni. Wówczas zaleca się użycie uniwersalnego nawozu do roślin ogrodowych. Można również pomyśleć o wykonaniu oprysków nawozem dolistnym.

Na prawidłowy rozwój roślin wpływ ma również właściwa ochrona w trakcie zimy. Zasadzone cebule powinno okryć się paru centymetrową warstwą ochroną (najlepiej kompostu lub drobno mielonej kory). W momencie pojawienia się silnych mrozów, warto zadbać o kolejną warstwę ochroną stworzoną np. z kory lub słomy.

Cebulki tulipanów i hiacyntów należy wykopywać co 1 – 2 lat, narcyzów co 2 – 4. Pozostałe rośliny cebulowe zaleca się wykopywać w chwili, gdy zaczynają słabiej kwitnąć.

Za najważniejsze w ochronie roślin przed różnymi chorobami uznaje się m.in.: sadzenie wyłącznie zdrowych cebul i bulw oraz oddzielanie i usuwanie roślin zarażonych od zdrowych. Warto pamiętać także o unikaniu moczenia liści podczas podlewania (za pomocą wody przenoszone są różne choroby) oraz o sadzeniu roślin w miejscach, gdzie wcześniej nie rosły inne rośliny cebulowe.

 

Charakterystyka

Tulipany należą do najpopularniejszych wiosennych roślin cebulowych (znanych jest około 120 gatunków i osiem tysięcy odmian). Większość odmian jest łatwa w uprawie. Tulipany uznaje się za najczęściej uprawiane rośliny ozdobne na świecie. Skala barw kwiatów jest bardzo bogata. W zależności od odmiany kwitną od marca do maja. W wieku XVI ich wartość porównywalna była z wartością złota.

 

Narcyzy należą do najłatwiejszych wiosennych  roślin cebulowych w uprawie.  Znanych jest kilkadziesiąt gatunków i duża liczba mieszańców. Uprawiane są w wielu krajach świata. W zależności od odmiany kwitną od marca do czerwca.

Pięknie się prezentują również w doniczkach, wprowadzając wiosnę do miekszania, na balkon lub taras. Można je połączyć z innymi kwiatami np tulipanami lub szafirkami i umieszczając w kolorowych osłonach stworzyć wiosenną dekorację.

 

 

 

 

 

Śnieżniki lśniące są jednymi z pierwszych wiosennych kwiatów (często kwitną w momencie, gdy leży jeszcze śnieg). Są to sześciopłatkowe, gwieździste, szafirowo – niebieskie kwiaty.  Idealnie prezentują się w ogrodach skalnych. Należą do roślin łatwych w uprawie i utrzymaniu. Kwitną od lutego do marca. Ich nasiona często rozsiewane są przez mrówki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, ogród, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rośliny cebulowe - kolorowe zwiastuny wiosny

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!