reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Gadżety

Robot, towarzysz seniora

(2010-07-23)

Studenci University of the Arts Interaction Design w Zurychu stworzyli prototyp robota-komputera, zapewniającego rozrywkę starszym osobom. Kompott, bo tak się nazywa, to ciekawy i zaskakujący projekt. Czy jednak wejdzie do szerszej produkcji, trudno powiedzieć.

 

Kompott: Robot, towarzysz senioraKompott to tak naprawdę głowa robota, której twarz stanowi ekran dotykowy. Sama głowa pokryta jest czujnikami, które pozwalają na lepsze sterowanie komputerem. Na przykład dotykając jego uszu lub czubka głowy, obudzimy go ze stanu hibernacji. Możemy w ten sposób przewijać też okienka pojawiające się na ekranie.

 

W okienkach tych będzie można oglądać filmy i wiadomości tekstowe. Będzie można się też przez nie kontaktować z przyjaciółmi. Przycisk pozwalający włączyć listę kontaktów znajduje się na mostku robota.

 

Wielką pomocą jest wbudowany w Kompotta moduł mowy, dzięki któremu z robota mogą korzystać osoby niewidome i słabowidzące. Kompott wyraźnie odczyta wiadomość i pozwoli odpowiedzieć głosem.

 

Projekt szwajcarskich studentów wygląda na bardzo przyjazny starszym osobom. Jego wielkim plusem jest intuicyjność i przejrzystość funkcji.

 

To na razie tylko prototyp, ale połączenie funkcjonalnego komputera z humanoidalnym robotem-towarzyszem brzmi zachęcająco.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, nauka, rozrywka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Robot, towarzysz seniora

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!