reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Na czym polegają i jak się do nich przygotować

(2010-10-13)

Dzięki tym badaniom niejednokrotnie udaje się uratować ludzkie życie. Jedno jak i drugie są metodami obrazowania partii ciała i wykrywania ewentualnych zmian. Czym różnią się tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i jak się do nich przygotować?

 

rezonans magnetyczny tomografia komputerowaRezonans magnetyczny i tomografia komputerowa mają podobne zadanie, jednak różni je mechanizm działania, szczegółowość obrazu, a także przypadki w jakich są wykonywane. Warto wiedzieć na czym polegają.

 

Tomografia komputerowa

 

Badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dlatego nie jest obojętne dla zdrowia. Nie można stosować tego badania zbyt często i bez uzasadnionej przyczyny. Wskazaniem do jego wykonania jest każdy stan zagrażający życiu i zdrowiu, który obejmuje głowę (np. podejrzenie udaru, krwawienia śródczaszkowego czy urazy głowy i rdzenia kręgowego), a także przypadki podejrzenia nowotworu, chorób serca, układu pokarmowego, układu nerwowego czy laryngologicznych.

 

Tomografia komputerowa polega na umieszczeniu chorego w specjalnym tunelu, w którym jest prześwietlany. Wokół pacjenta krąży lampa wysyłająca promienie, dzięki czemu można zobrazować daną część ciała. Podczas badania można dodatkowo podać dożylny kontrast, który pochłania promienie Rtg, dzięki czemu uwidocznione zostają np., przecieki i niedrożności w organizmie. Badanie trwa zwykle około godziny.

 

Przygotowując się do tego badania należy koniecznie poinformować lekarza o alergiach, ciąży, klaustrofobii, skłonnościach do krwawień, a także o złym samopoczuciu. Przed badaniem nie można jeść ani pić przez 6 do 8 godzin.

 

Rezonans magnetyczny

 

To całkiem bezpieczne dla chorego badanie, opierające się na zjawisku jądrowego rezonansu magnetycznego. Jest to pewien rodzaj tomografii z zastosowaniem spektroskopii rezonansu magnetycznego dla jąder wodoru wchodzących w skład cząsteczek wody. Woda w różnych proporcjach do innych związków znajduje się we wszystkich tkankach miękkich człowieka, dlatego można zarejestrować zmiany sygnału emisji rezonansowej, które pochodzą z atomów wodoru pochodzących z wody zawartej w tkankach.

 

Badanie zwane jest też MR lub MRI, polega na umieszczeniu pacjenta w aparacie, w którym wytwarzane są stałe pole magnetyczne i fale radiowe o wysokiej energii. Jest to nieinwazyjna (w przeciwieństwie do tomografii komputerowej) metoda pozwalająca na uzyskanie obrazów, które pokazują przekrój przez określoną strukturę ciała człowieka.

 

Do badania rezonansowego przygotowujemy się tak samo jak do tomografii. Dodatkowo musimy opróżnić kieszenie z wszelkich metalowych przedmiotów (okulary klucze) oraz telefonów komórkowych i kart płatniczych, a także zmyć makijaż i antyperspirant.

 

Należy też poinformować lekarza jeśli cierpimy na jakąś alergię, skazy krwotoczne, klaustrofobię oraz czy mamy wszczepiony rozrusznik, endoprotezy, nosimy aparat ortodontyczny czy mamy inne metalowe części w ciele (pole magnetyczne spowoduje ich wyrwanie).

 

Badanie MRI wykonuje się dopiero w przypadku niejasnego wyniku tomografii. Wskazany jest w chorobach neurologicznych. Samo badanie może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Może być powtarzane bez negatywnych skutków dla zdrowia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, technologia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Na czym polegają i jak się do ...

Dotyczy badania MRI : ciekawe jak można wytrzymać kilkugodzinne badanie . W opisie nic się nie pisze o uporczywymm dudnieniu ,stukach .Miałem takie badanie dwukrotnie -trwało ok.30minut i miałem dosć tego nieustannego hałasu .Ale trudno jakoś wytrzymałem ,ale kilka godzin to bym nie wyrobił.... Wg mnie powinno się dawać pacjentowi  jakieś skuteczne ochronniki na uszy .Ja  wziąłem ochronę na oczy (ciemną opaskę)aby nie czuć dyskomfortu zamkniętej przestrzeni, ale o zatyczkach na uszy zapomniałem Więcej