reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Relacja z Sopockich Targów Seniora

(2010-10-15)

Sopockie Targi Seniora, odbyły się pod koniec września w Hali 100-lecia Sopotu. To pierwsze w Polsce Północnej (jedne z pierwszych w Polsce) targi dedykowane seniorom. Portal bycseniorem.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.

 

Relacja z Sopockich Targów Seniora- Rolą samorządu jest stwarzanie przestrzeni przyjaznej seniorom i warunków do rozwoju inicjatyw dedykowanych osobom starszym – mówi Anna Jarosz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, organizator Sopockich Targów Seniora. W Sopocie tematyka dobrej jakości życia seniorów jest nam szczególnie bliska - Co czwarty mieszkaniec miasta to osoba w tzw. wieku emerytalnym. Dlatego Miasto podejmuje szereg działań skierowanych do tej grupy, z jednej strony udoskonalając usługi opiekuńcze dla osób, które z racji wieku lub choroby potrzebują takiej opieki ale również oferując różne formy aktywności. Dlatego, właśnie tu w Sopocie podjęliśmy inicjatywę organizacji Targów Seniora. Pragniemy w ten sposób zwrócić uwagę na kwestię starzejącego się społeczeństwa, pobudzić wrażliwość na potrzeby osób starszych. Chcemy również zwrócić uwagę przedsiębiorców na tę coraz liczniejszą grupę społeczną, jako ważną i stale powiększającą się grupę konsumentów. Senior ma prawo do dobrej oferty, to taki sam konsument usług rynkowych jak osoba aktywna zawodowo. Oferta rynku powinna być różnorodna i opowiadać na zapotrzebowanie osób starszych – dodaje.

 

Relacja z Sopockich Targów SenioraOdwiedzający Sopockie Targi Seniora, mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą usług i produktów dedykowanych seniorom, w zakresie aktywności i opieki, prezentowanych przez prywatne firmy, jak również usługi społeczne oferowane przez instytucje i organizacje pozarządowe. Oprócz sprzętów rehabilitacyjnych, ortopedycznych i medycznych pojawiły się ciekawe, mało znane w Polsce produkty ułatwiające codzienne życie, specjalnie zaprojektowane z myślą o seniorach: pomocne w kuchni, łazience czy w ubieraniu się, np. urządzenie ułatwiające zakładanie rajstop lub skarpet czy igła samo nawlekająca; proste w obsłudze telefony komórkowe z przyciskiem alarmowym SOS, telefony stacjonarne z dużymi przyciskami. Przedstawiono popularny na Zachodzie Europy, od niedawna dostępny w Polsce system monitoringu osób starszych – TeleOpiekę, który pozwala sprawować dyskretną pieczę nad seniorami i w razie potrzeby daje możliwość szybkiego wezwania pomocy. Nie zabrakło również propozycji wypoczynku dla seniorów: wczasy w Polsce i zagranicą, turnusy rehabilitacyjne, a także oferty kursów komputerowych, językowych czy tańca, dostosowanych do możliwości osób starszych oraz bogata oferta zajęć proponowanych przez uniwersytety trzeciego wieku. Banki zaprezentowały specjalne konta dla seniora z pakietem dodatkowych korzyści, np. z bezpłatnym ubezpieczeniem medycznym.

     

Relacja z Sopockich Targów Seniora- Bardzo długo czekaliśmy z żoną na tego rodzaju przedsięwzięcie – mówi pan Kazimierz - Jesteśmy mile zaskoczeni tak dużą ofertą różnych firm i instytucji skierowaną do osób starszych. Nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją takie urządzenia ułatwiające codzienne życie. Kupiliśmy wózek zakupowy sześciokołowy, który wjeżdża po schodach i nie trzeba go podnosić. To duże ułatwienie, lekarz ze względu na mój kręgosłup zabronił mi dźwigać a teraz będę mógł pomóc żonie w robieniu zakupów.

 

Odwiedzający Targi mogli również skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka, kosmetycznych, finansowych, ubezpieczeniowych, konsultacji fizjoterapeutycznych, lekarskich i pielęgniarskich.

 

- Jestem pod wielkim wrażeniem optymizmu i sprawności pani Doktor, która na scenie pokazywała proste ćwiczenia na rozruszanie kości. Chciałabym w jej wieku (80 lat) mieć tyle energii, radości i taką sprawność – zachwyca się pani Zofia. – A ja spróbuję zrobić w domu dżem bez konserwantów, który robił kucharz Pan Zdzisław; próbowałam, był pyszny i robi się go tylko 3 min. – dodaje pani Anna. Dowidziałam się również jak się zdrowo odżywiać, jakie produkty powinnam spożywać aby zapewnić swojemu organizmowi składniki niezbędne w moim wieku.

 

Relacja z Sopockich Targów SenioraPodczas debaty, eksperci zajmujący się tematyką starości oraz seniorzy rozmawiali o warunkach dobrej starości oraz na temat samopomocy, pomocy sąsiedzkiej i solidarności wewnątrzpokoleniowej.

 

- Wzajemna pomoc, jak ostatnio się mawia "wewnątrzgeneracyjna",  jest bardzo istotna w coraz to większej grupie seniorów. I to seniorów młodszych wobec starszych, tych sprawniejszych wobec mniej sprawnych, tych aktywnych wobec tych wycofanych, tych radosnych wobec tych zagubionych – mówi Edyta Bonk, psycholog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Sopocie, uczestnicząca w debacie.

 

Wśród osób odwiedzających Targi przeprowadzono plebiscyt na najlepszą ofertę (produkt, usługę) dla seniorów, które ułatwiają osobom starszym codzienne życie lub wpływają na poprawę jakości ich życia. Goście Targów uhonorowali tytułem "Przyjazny Seniorom": wózek zakupowy sześciokołowy, zaprezentowany przez firmę Extra Senior, krem AA Złota Kuracja 60+ firmy Oceanic S.A., ciśnieniomierz LD 5A polecany przez Med Care oraz Studium Artystyczne dla Seniorów Ymca Gdynia, a także kursy komputerowe organizowane przez Sopocki Uniwersytet III Wieku.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, medycyna, pomoc, technologia, wydarzenia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Relacja z Sopockich Targów Seniora

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!