reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Raport: W większosci krajów brakuje opieki paliatywnej

(2010-07-15)

Według raportu brytyjskiego tygodnika „The Economist", większość ludzi na świecie umiera bez odpowiedniej opieki i pomocy.

 

Raport: W większosci krajów brakuje opieki paliatywnejRaport „Indeks jakości umierania", obejmujący 40 krajów, został opublikowany w środę. Polska znalazła się w nim dość wysoko. W większości krajów brak jest odpowiedniej opieki paliatywnej, czyli leczenia i opieki nad chorymi w terminalnych stadiach śmiertelnej choroby.

Według organizacji Worldwide Palliative Care Alliance (WPCA) dostęp do hospicjów ma na całym świecie, każdego roku jedynie 8 mln ludzi, podczas gdy do takiej formy opieki kwalifikuje się ponad 100 mln.

Polska znalazła się na 15. miejscu zestawienia. Najlepiej poziom opieki paliatywnej wygląda w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Belgii. Pod względem jakości umierania najgorzej wypadają zaś Chiny, Brazylia, Uganda i Indie, które znalazły się na 40 miejscu.

Autorzy raportu winę za brak odpowiedniej opieki nad umierającymi ponoszą kulturowe tabu związane ze śmiercią, ale także brak zainteresowania rządów tym problemem oraz brak pracowników służby zdrowia wykwalifikowanych w zakresie opieki paliatywnej.

Pod względem dostępności tej opieki Polska wypada bardzo dobrze. Znalazła się na 10. miejscu zestawienia. W naszym kraju opieka ta dostępna jest w ramach bezpłatnej służby zdrowia. Podobnie jest jedynie w siedmiu krajach na liście. Oprócz Polski są to : Australia , Meksyk, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Turcja i Wielka Brytania.

W raporcie pod uwagę brano: dostępność środków przeciwbólowych, hospicjów, publiczne finansowanie, przejrzystość w stosunkach lekarza z pacjentem, szkolenia dla pracowników opieki zdrowotnej oraz status opieki paliatywnej w krajowych systemach służby zdrowia.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, gospodarka światowa, leki, medycyna, pomoc, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Raport: W większosci krajów brakuje opieki paliatywnej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!