reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Rak szyjki macicy

(2010-04-26)

Co roku ponad 3,5 tysiąca kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, codziennie pięć z nich umiera. Polska należy do krajów o najniższym odsetku 5- letnich przeżyć pod względem chorych na raka. Dlaczego kobiety tak późno docierają do lekarzy? Dlaczego poziom edukacyjny kobiet pod względem tej choroby jest wielce niedostateczny?

Rak szyjki macicy należy do nowotworów ginekologicznych, który można wykryć już we wczesnym stadium jego rozwoju. W Polsce według badań GUS 30% kobiet nigdy nie zrobiło badań cytologicznych. W roku 2007-2008 tylko 33 % z nich wykonało to badanie. Mężczyźni też nie pozostają bez winy, aż 64% z nich nie wiedziało czy jego partnerka wykonała to badanie. Przyczyn należy szukać w tym, iż problematyka seksualności w Polsce jest nadal tematem tabu, wstydliwym, polki wstydzą się swojej seksualności, zwłaszcza te słabo wykształcone. Wiadomo, że czynnikiem wywołującym tego raka jest wirus przenoszony drogą płciową, najczęściej może on wystąpić u kobiet które często zmieniają partnera seksualnego, ale nie zawsze. Musimy wiedzieć, że do zakażenia wystarczy jeden pojedynczy kontakt z partnerem. Zawsze istnieje ryzyko, że Ty albo Twój partner na skutek kontaktu seksualnego zostaniecie zarażeni wirusem. Tak więc każda kobieta aktywnie seksualna jest narażona na zakażenie. Jak się przed tym uchronić?

Należy raz w roku zrobić badanie cytologiczne, które trwa tylko kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Lekarz ginekolog za pomocą specjalnej szpatułki pobiera wymaz z szyjki macicy. Materiał z tej szczoteczki zostaje przeniesiony na szkiełko, następnie się je barwi i ogląda pod mikroskopem. Wynik tego badania jest najczęściej gotowy po dwóch, trzech dniach. Narodowy Fundusz zdrowia wysłał zaproszenia do 5,6 milionów kobiet, niestety tylko 20% z nich skorzystało z niego.

A Ty kiedy ostatni raz zrobiłaś badanie cytologiczne? To pytanie kieruje do wszystkich kobiet czytających ten artykuł

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rak szyjki macicy
2011-06-30 | 03:40:55

Zadziwiające. Po 60 roku życia badanie cytologiczne jest wykonywane wyłącznie odpłatnie. Bezpłatne badania,pewno dlatego że objęte programem dottyczą tylko kobiet do 60 roku życia. Więcej