reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Zmiana zawodu - jak się przekwalifikować?

(2011-03-16)

praca po 60Bardzo dużo osób, w obliczu braku pracy w swoim fachu, postanawia zmienić zawód, przebranżowić się.  Taka decyzja ma na pewno same korzyści: im więcej człowiek dzisiaj umie, tym większe ma szanse na zdobycie posady u potencjalnego pracodawcy. Liczy się wszechstronność. Samo wykształcenie wyższe nie daje współcześnie żadnej gwarancji znalezienia zatrudnienia. Trzeba je mieć, to podstawa, ale to niczego nie zapewnia.

Już od jakiegoś czasu mówi się, a to wynika z obserwacji rynku pracy, że dzisiaj łatwiej znajdzie pracę człowiek po technikum, po szkole zawodowej niż ten, który dodatkowo spędził pięć lat na wyższej uczelni. To prawda. Gdzie nie spojrzymy, natkniemy się na oferty pracy skierowane właśnie do osób posiadających praktyczne umiejętności: fryzjerów, murarzy, tynkarzy, kosmetyczek, kierowców, kucharzy, elektryków itp. Przyznać też trzeba, że jest  również duże zapotrzebowanie na ekonomistów, informatyków, managerów itp. Tutaj bez studiów ani rusz, jednak kandydatów jest tak wielu, że aby zdobyć wymarzoną posadę, trzeba mieć sporo szczęścia.  W takim wypadku można się dokształcać, aby stać się bardziej atrakcyjnym na tynku zatrudnienia, ale nie zawsze to wystarcza. Dlatego wiele osób postanawia zdobyć drugi zawód. Niektórzy szkolą się więc w zawodzie pokrewnym, zbliżonym do już posiadanego. Inni natomiast kierują swoją karierę w zupełnie inną stronę, wybierając zawód całkowicie niezwiązany z dotychczasowym wykształceniem i doświadczeniem.

Bez względu na to, jaki zawód wybierze taka osoba, może swoje plany zrealizować na co najmniej dwa sposoby. Jedną z możliwości jest zapisanie się do szkół, które prowadzą zajęcia z wybranej przez kandydata dziedziny. Zwykle są to szkoły policealne, gdzie nauka trawa od roku do dwóch lat i kończy się zdobyciem tytułu zawodowego technika.  Przeważnie w ramach takich zajęć ich uczestnicy odbywają miesięczną praktykę. Takie wykształcenie jest doskonałym startem w kierunku podjęcia nowej pracy, jednak trzeba najpierw w nie zainwestować.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się doradztwem zawodowym, doszkalaniem i przekwalifikowaniem osób pozostających bez pracy. Z takiej pomocy można skorzystać za darmo, gdyż wiele tego typu organizacji korzysta z dotacji unijnych przeznaczonych na takie cele. Jednak w tym wypadku należy liczyć się z dosyć ograniczonymi możliwościami wyboru zawodu, którego chcemy się nauczyć.

W każdym razie, droga do zdobycia nowych kwalifikacji, na które jest zapotrzebowanie, stoi otworem. Wystarczy czas i odwaga, by zaryzykować, a szanse na znalezienie swojego miejsca pracy z pewnością bardzo wzrosną.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, pieniądze, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zmiana zawodu - jak się przekwalifikować?

Zmiana zawodu może przynieść, wbrew pozorm, wiele ciekawym zmian w życiu. Więcej