reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: florysta

(2015-07-22)

florystyka2.jpgW momencie, w którym człowiek zaczyna wchodzić w okres „jesieni swojego życia” warto powrócić do swoich pasji i marzeń. Kursy stacjonarne, warsztaty, nauka w szkołach policealnych, studia wyższe oraz nauka w zaciszu własnego domu to tylko niektóre drogi, aby właściwie przygotować się do zawodu florysty.

 

Czy się nadaję?

Co ważne, nie każdy może być florystą. W zawodzie odnajdą się szczególnie osoby ze zmysłem artystycznym i wysokimi zdolnościami manualnymi. Uznaje się, że jest to profesja, w której najważniejsze są predyspozycje wrodzone (przed nabytymi). Ponadto, osobę taką cechować powinna m.in. cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu oraz umiejętność pracy pod presją czasu.

 

Studia w kwiatach

Najbardziej kompletne przygotowanie do zawodu zapewniają studia wyższe na kierunku florystyka. Studia składają się z trzyletniego stopnia licencjackiego (kończą się obroną pracy licencjackiej). Studenci zdobywają wiedzę m.in. z zakresu zasad kompozycji, sposobów przechowywania i utrwalania roślin oraz historii dekoracji roślinnych. W trakcie trwania nauki studenci zobowiązani są również do odbycia praktyk zawodowych.

Z oferty studiów wyższych skorzystać może każda osoba posiadająca wykształcenie średnie (konieczna jest również matura). Najczęściej kształcenie na wskazanym kierunku jest płatne. Koszt jednego semestru kształtuje się średnio w granicach 2000 złotych. Po zakończeniu studiów słuchacz jest gotowy do podjęcia pracy m.in. w firmach zajmujących się aranżacją wnętrz i ogrodów, kwiaciarniach oraz agencjach reklamowych.

 

Jeszcze jeden dyplom

Program podyplomowych studiów na kierunku florystyka obejmuje dwa semestry, podczas których słuchacze nabywają szeroki zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej z zasad kompozycji roślinnych. Na studia podyplomowe zapisać się może każdy, kto ukończył studia I stopnia (licencjackie) lub studia magisterskie. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz rozmowa kwalifikacyjna. Po zakończeniu nauki absolwent przystępuje do obrony pracy dyplomowej, po czym otrzymuje świadectwo ukończenia studiów. Co więcej, niektóre uczelnie po egzaminie organizują wystawy aranżacji florystycznych, które są idealną okazją do promowania twórczości artystycznej absolwentów.

Niestety, koszt takich studiów jest bardzo wysoki – około 7000 złotych.

 

Powrót do przeszłości

Odpowiednie przygotowanie do zawodu zapewniają również szkoły policealne, które obecnie funkcjonują w każdym większym mieście.  Najczęściej nauka trwa dwa semestry i zakończona jest egzaminem zawodowym. W trakcie kształcenia słuchacze zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi m.in. kulturowych podstaw florystyki, środków wyrazu twórczego oraz kompozycji florystycznych. Z oferty szkół policealnych skorzystać może każda osoba posiadająca wykształcenie średnie (matura nie jest jednak konieczna). Zazwyczaj, nauka w takich placówkach jest płatna – średnio czesne wynosi około 200 złotych miesięcznie.

 

Kompozycje kursów florystyka3.jpg

Coraz więcej placówek oferuje również kursy florystyczne. Najczęściej są one organizowane przez ośrodki edukacyjne, centra kształcenia oraz szkoły wyższe. Wiele takich kursów prowadzonych jest jednak przez specjalistyczne placówki –  np. szkoły florystyczne, kwiaciarnie oraz centra kształcenia florystycznego. Z roku na rok pojawiają się one w kolejnych miastach. Oferta kursów jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno podstawy florystyki, jak i jej poszczególne gałęzie, np. stylizacje świąteczne, żałobne oraz ślubne. Kursy składają się z wielu modułów szkoleniowych. Obejmują one m.in. zagadnienia dotyczące teorii barw i kompozycji, podstawowe zasady kompozycyjne, materiałoznawstwo, florystykę okolicznościową, dekorację stołów, roślin doniczkowych. Ponadto, słuchacze zapoznają się z podstawami botaniki.

Co istotne, często obejmują one różne stopnie szkolenia – I, II, a nawet III stopnia. W trakcie I stopnia poruszane są m.in. tematy związane z czyszczeniem, pielęgnacją oraz przygotowaniem roślin do sprzedaży, botaniką i fizjologią roślin, ekspozycjami i wystawami, różnymi bukietami, przedłużeniem trwałości kwiatów ciętych oraz z zasadami tworzenia kompozycji. Kolejne stopnie obejmują bardziej specjalistyczną wiedzę, np. dotyczącą nowoczesnych bukietów asymetrycznych (linearno-graficznych), trendów w zawodzie, konstrukcji i stelaży do kompozycji, zasad prowadzenia kwiaciarni, warstwowania, wicia, tkania, budowy kompozycji z uwzględnieniem punktu wzrostu, proporcji oraz zasad wykonania projektu floralnego.

Ceny takich kursów zaczynają się już nawet od 200 złotych (parę godzin). Większość kursów trwa jednak około kilkudziesięciu godzin (np. 50). Coraz częściej w ofertach znaleźć można kursy bardzo rozbudowane, obejmujące nawet 200 godzin nauki. Co istotne, większa ich część poświęcona jest na zajęcia praktyczne.  Ich ceny są znacznie droższe i wahają się w granicach 1500 złotych. 

 

florystyka4.jpgWarsztatowy zawrót głowy

W większych miastach skorzystać można również z szerokiej oferty warsztatów florystycznych.  Najczęściej, dotykają one jednego wybranego zagadnienia, np. stylizacji ślubnej czy stylizacji wymarzonego ogrodu. Wspomniany, szeroki wybór tematyczny pozwoli każdej osobie znaleźć coś dla siebie. Warsztaty trwają zazwyczaj kilkadziesiąt godzin (np. 40), a ich koszt waha się w granicach 1500 złotych. Organizowane są one najczęściej przez specjalistyczne placówki zajmujące się tylko tematyką florystyczną – np. szkoły florystyczne.

Na rynku nie brakuje również warsztatów jednodniowych, obejmujących parę godzin szkolenia. Oczywiście, ich ceny są znacznie niższe – zaczynają się już od 130 złotych.

 

A co zarobkami?

Średnie wynagrodzenie osoby pracującej w kwiaciarni wynosi poniżej 2000 złotych. Na wyższe zarobki liczyć mogą specjaliści pracujący w firmach dekoratorskich. Warto jednak pamiętać, że zarobki w branży uzależnione są ilości zamówień oraz ich wielkości – stylizacje ślubne zaczynają się już od kilkuset złotych, a zamykają nawet w przedziale kilkunastu tysięcy złotych.

 

Warto wiedzieć więcej!

Każdego roku wzrasta również wybór profesjonalnej literatury dotyczącej omawianego zagadnienia. Porusza ona m.in. tematy tworzenia unikatowych bukietów, dekoracji ślubnych czy wieńców żałobnych. Ceny takich lektur wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych (np. 90). Warto również skorzystać z szerokich możliwości jakie zapewnia Internet, gdzie nie brakuje stron poświęconych florystyce. Jest to idealny sposób nie tylko na stawianie pierwszych kroków w danej profesji, ale również ciekawa forma poszerzania swojej wiedzy.

 

Florystyka to nie tylko piękne i wspaniałe zajęcie. To również czas na kontakt z prawdziwymi cudami natury jakimi są kwiaty. Emerytura to idealny moment na rozwijanie tak wielobarwnej pasji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, ogród, rozwój osobisty seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: florysta
2015-07-29 | 21:13:04

Piękno kwiatów jest na wagę złota. KAżdy powinien spróbować pokochać rośliny i to, że dzięki nim żyjemy. To wspaniałe. Ludzkość zawdzięcza zycie na naszej planecie właśnie roślinom! Więcej

2015-07-24 | 07:58:56

Piękna i przyjemna praca. Dla mnie na pracę z kwiatami już za późno ale chętnie układam kwiaty z ogródka w wazonie. Więcej