reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Czas na rzeżuchę!

(2011-04-22)

RzeżuchaRzeżucha przede wszystkim kojarzona jest z okresem wielkanocnym. Wtedy pojawia się w sklepach, ale jedynie jako element ozdobny, wyhodowana w ładnych doniczkach, ze sztucznymi kurczaczkami i kolorowymi kokardkami.
Niektórzy sieją ją w domu, choć większość chyba również jedynie w celach estetycznych. Tak się przyjęło, że jest to jeden z symboli Wielkanocy i przez pozostałą część roku jest o niej głucho. Tymczasem, warto zrobić krok dalej, poza tradycyjne skojarzenia i odkryć w tej zielonej drobnej roślince prawdziwy skarbiec zdrowia.

Jak w przypadku większości dobroczynnych roślin, także działanie rzeżuchy odkryto już tysiące lat temu. Była stosowana jako środek leczniczy oraz poprawiający urodę, innych natomiast zachwycała po prostu swoim smakiem. A ten jest wyrazisty i oryginalny, nie każdemu więc odpowiada. Warto jednak się przełamać, bo dobroczynne właściwości rzeżuchy są nieocenione dla zdrowia.

Rzeżucha jest bowiem doskonałym źródłem witaminy C i zawiera jej tyle samo, co sok z cytryny. Jest bogata także w witaminy K, A, E, PP, B oraz w sole mineralne, magnez, chrom i żelazo. Oprócz tego, posiada duże ilości wapnia, siarki (to jej zawdzięcza swój zapach) oraz jodu. Dzięki tak dużej zawartości związków aktywnych, rzeżucha ma szerokie zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu niektórych schorzeń, a także w kosmetyce.

Tak więc rzeżucha ma silne działanie moczopędne, co wpływa na oczyszczanie dróg moczowych. Powoduje usuwanie toksyn z organizmu oraz obniżenie poziomu cukru we krwi. Wpływa na procesy trawienne, uaktywniając je i na prawidłową pracę trzustki. Specyficzny smak natomiast pobudza apetyt, z tego względu zaleca się podawanie rzeżuchy dzieciom. Regularne spożywanie rzeżuchy zalecane jest osobom cierpiącym na reumatyzm, chorobę wieńcową, anemię, bronchit i osteoporozę (ze względu na wspomnianą wyżej,  bardzo dużą zawartość wapnia).

W kosmetyce szczególną rolę odgrywa rzeżucha w pielęgnacji włosów. Obecna w niej siarka zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia je. Takie działanie ma zarówno spożywanie tej rośliny, jak również wcieranie soku we włosy. Ekstrakt z rzeżuchy charakteryzuje się działaniem wybielającym i może służyć do likwidacji plam pigmentowych pojawiających się na skórze, wpływa też kojąco na skórę z problemami trądzikowymi i łojotokiem.

Rzeżuchę można więc wykorzystać na wiele różnych sposobów, a dodatkową jej zaletą jest fakt, że nasiona są łatwo dostępne, niedrogie, a uprawa banalnie prosta. I można ją prowadzić przez cały rok!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, witaminy, zdrowie, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czas na rzeżuchę!
2013-02-23 | 17:14:00

Rzeżucha stanowi bardzo dobry dodatek do twarożku i sałatek warzywnych , jajecznych i z tuńczyka. Więcej