reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Przeklinanie może być dobre dla zdrowia

(2010-09-15)

Według badań naukowców z wielkiej Brytanii przeklinanie może łagodzić fizyczny ból. Pewnie dlatego zdarza nam się zakląć, kiedy zrobimy sobie jakąś krzywdę.

 

Przeklinanie może być dobre dla zdrowiaNie krępujemy się! To zdają się nam sugerować naukowcy z Keele University's School of Psychology , którzy odkryli, że przekleństwo, wypowiedziane w momencie urazu, rzeczywiście może złagodzić ból.

 

Badania, opublikowane w czasopiśmie NeuroReport, miały na celu znalezienie powiązań między przeklinaniem a doświadczeniem fizycznego bólu. Co ciekawe, badacze podejrzewali, że przeklinanie w istocie nie łagodzi a zwiększa fizyczny ból, przez to, że dana osoba z przesadą podchodzi do, niekiedy niewielkich urazów takich jak stłuczony palec. Okazało się jednak, że ich hipotezy były mylne.

 

W badaniach wzięły udział 64 osoby, którym kazano trzymać ręce w lodowatej wodzie tak długo jak tylko będą w stanie i w tym czasie powtarzać wybrane przez siebie przekleństwo. Potem poproszono ich o powtórzenie tego samego eksperymentu, z tą różnicą, że wypowiadać mieli neutralne słowo w rodzaju "brązowy", "drewniany" albo "kwadratowy".

 

Okazało się, że ochotnicy byli w stanie trzymać ręce w lodowatej wodzie dłużej, kiedy przeklinali. Mężczyźni wytrzymywali przeciętnie 30 procent czasu więcej, a kobiety aż o 44 procent. Dodatkowo uczestnicy eksperymentu przeklinając czuli się mniej rozdrażnieni i mniej bali się bólu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, estetyka, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Przeklinanie może być dobre dla zdrowia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!