reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Prywatna opieka zdrowotna z potencjałem

(2010-04-10)

Mimo pogorszenia sytuacji gospodarczej, prognozy przewidują stały wzrost wartości rynku prywatnej opieki zdrowotnej w naszym kraju. We wszystkich sektorach medycznych prywatne podmioty wypierają państwowe usługi - podała firma RED Development.

Jaskrawym przykładem jest stomatologia, w przypadku której niemal 95 proc. usług świadczą prywatne gabinety lekarskie. Według analiz Ministerstwa Zdrowia wydatki na prywatną służbę zdrowia stanowiły dwa lata temu około 30 proc. łącznych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce.

Z raportu Ministerstwa Zdrowia - Finansowanie ochrony zdrowia w Polsce - Zielona Księga II z 2008 roku wynika też, że w Polsce działa 700 publicznych szpitali oraz około 120 szpitali prywatnych, wykonujących w tym czasie 10 proc. hospitalizacji. Poza tym już dwa lata temu funkcjonowało 67 szpitali samorządowych, które przekształciły się w spółki prawa handlowego. Według wyliczeń resortu w kraju mamy ok. 110 tys. niepublicznych gabinetów i poradni, oraz 8 tys. prywatnych lekarzy rodzinnych. Aż 60 proc. usług medycznych realizowane było przez indywidualne praktyki lekarskie lub NZOZ-y.

Od wielu lat na rynku funkcjonują prywatne firmy świadczące kompleksowe usługi medyczne, które tworzą liczne oddziały. System opieki zdrowotnej w Polsce stale zmierza do modelu opartego bardziej na prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Zmiany zachodzące w tym sektorze dostrzegają zachodnie firmy, które zamierzają w tej dziedzinie inwestować.

Wartość rynku

Dane firmy PMR wskazują, że w 2008 r. rynek prywatnej opieki zdrowotnej w naszym kraju osiągnął wartość 26 mld zł. Według raportu: Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2009. Prognozy rozwoju 2009-2011, w porównaniu z rokiem 2007 nastąpił wzrost o 13 proc. Autorzy badania szacowali, że w latach 2009-2011 dynamika rozwoju prywatnego sektora medycznego nieco osłabnie i w każdym roku będzie rosła od 7 do 11 proc. Jednak coraz bardziej odczuwalne spowolnienie gospodarki w Polsce wpłynęło na korektę tych prognoz. Analitycy z PMR, zakładają mimo to, że ten rynek wciąż będzie rósł we wszystkich segmentach. Prognozują, że rok 2009 zamknął się wzrostem o 5-7 proc.

Krakowska firma badawcza obliczyła też, że w latach 2005 - 2008 wydatki w sferze prywatnej opieki medycznej wzrosły o 6 mld zł. Przychody prywatnych sieci medycznych w tym czasie, głównie dzięki abonamentom wykupywanym przez firmy dla pracowników, rosły rocznie nawet o około 30 proc. W 2008 roku z 26 mld wydatków, 60 proc. stanowiły wydatki na leki i sprzęt medyczny. Motorem rynku wciąż jednak była sprzedaż abonamentów medycznych oraz ubezpieczeń zdrowotnych przez prywatne firmy.

RED Development

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Prywatna opieka zdrowotna z potencjałem

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!