reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Ogrodnictwo i Dom

Projektowanie ogrodu: jakie elementy wodne są w modzie?

(2010-05-01)

Woda we współczesnym wydaniu to już nie kaskady, oczka wodne czy tryskające fontanny. Te elementy, choć w pewien sposób wpisały się w polski krajobraz, w większości wypadków szybko tracą swój urok. Wynika to z faktu, iż często są montowane domowymi metodami i przy braku odpowiedniego zabezpieczenia po zimie stają się estetyczną porażką - podają eksperci z Ogrodowni.

„Woda w nowoczesnym, modnym ogrodzie jest obowiązkowa. Jednak dzisiaj mamy do wyboru znacznie więcej, niż tylko tradycyjne oczka wodne i fontanny„ – mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni i Pracowni Sztuki Ogrodowej i przedstawia najnowsze trendy w projektowaniu wody w otoczeniu domu.

Co jest modne?

Dzisiaj oko może cieszyć woda w prostej, eleganckiej i wyrafinowanej oprawie, takiej jak tafle, ściany czy stoły wodne. Wysoka jakość materiałów wykorzystywanych we współczesnych rozwiązaniach, czyli: kamień, nowoczesny beton, a także materiały niestandardowe, takie jak szkło czy metal, może zapewnić trwałość aranżacji.

Według ekspertów z Ogrodowni, właściciele dużych działek mogą zdecydować się nie tylko na dekoracyjne, ale również funkcjonalne i wyjątkowo modne stawy kąpielowe. Są to zbiorniki, w których woda jest oczyszczana dzięki naturalnym procesom ekologicznym, wspomaganych jedynie techniką. Natomiast wielbicielom rozwiązań ekologicznych można zaproponować upowszechniające się zbiorniki retencjonujące wodę opadową.

Co wybrać i za ile?

W zależności od wielkości działki czy tarasu (i zasobności portfela), elementy aranżacji można kupić w formie gotowego zestawu (nowoczesne rozwiązania są już dostępne nawet za kilkaset złotych w supermarketach budowlanych) lub zdecydować się na indywidualny projekt i wykonanie. Eksperci wskazują, że aby nadać ogrodowi pewnego wysmakowania i ekskluzywności, trzeba się liczyć z wydatkami czasami rzędu kilku- kilkunastu tysięcy złotych- podają eksperci Ogrodowi. Staw kąpielowy jest inwestycją na dużą skalę, pochłaniającą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych .Jednak zamówienie profesjonalnego projektu ogrodu wraz z jego realizacją zapewnić może właścicielom ogrodów spokój i zadowolenie na wiele lat. A każdy element, nawet dobór roślinności wykonany przez ekspertów, decydować może o jakości ostatecznego założenia.

Dlaczego warto mieć wodę w otoczeniu?

Rozważając różne rozwiązania dotyczące projektowania ogrodu, warto również pomyśleć o wodzie, która nawet w najskromniejszej postaci może pozytywnie oddziaływać na cały ogród, jego ekosystem, kompozycję, a nawet na samopoczucie osób w nim odpoczywających. Przy niewielkich ogrodach woda jest główną ozdobą otoczenia podkreślającą gust i status właścicieli. Natomiast dobrze zaprojektowana aranżacja z podświetleniem może zdobić dom również po zmierzchu – podsumowują eksperci Ogrodowni.

Ogrodownia

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ogród

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Projektowanie ogrodu: jakie elementy wodne są w modzie?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!