reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Projekt szkoleń Kariera zawodowa 50+

(2010-07-23)

W przyszłym roku odbędą się w Łodzi bezpłatne kursy dla osób zajmujących się szkoleniami w firmach produkcyjnych oraz dla pracowników tych firm powyżej 50 roku życia. Kurs jest częścią międzynarodowego projektu „Kariera Zawodowa 50+" w ramach unijnego programu Leonardo Da Vinci.

 

Projekt szkoleń „Kariera zawodowa 50+”Dwudniowe szkolenie odbędzie się w Łodzi w kwietniu lub maju przyszłego roku. Realizacji projektu podjęła się Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi wraz z 6 instytucjami z Unii Europejskiej. Kurs, prowadzony w całości w języku angielskim, skierowany jest do osób zajmujących się szkoleniami w firmach produkcyjnych oraz pracowników tych firm w wieku 50+. Nabór zaplanowano na luty 2011 roku.

 

Zadaniem tych szkoleń jest pomoc osobom pracującym na stanowiskach decyzyjnych w firmach w rozwijaniu umiejętności rozpoznawania i oceny kompetencji zawodowych pracowników powyżej 50 roku życia. Jest to istotne dla planowania i wdrażania kształcenia zawodowego pracowników, nie tylko tych powyżej 50+, ponieważ odejście z pracy starszych pracowników oznacza utratę pewnej części wiedzy zawodowej w firmie i konieczność dodatkowego szkolenia młodszych pracowników. Doradcy ds. rozwoju kariery zostaną wyszkoleni tak, by pomóc pracownikom 50+ w planowaniu dalszego rozwoju kariery na tym lub innym stanowisku.

 

Raport z międzynarodowych badań na temat potrzeb szkoleniowych wśród pracowników 50+

 

Z planowanymi szkoleniami w ramach projektu "Kariera zawodowa 50+" powiązany jest raport na temat potrzeb szkoleniowych pracowników powyżej 50 roku życia. Badania ankietowe przeprowadzono na początku tego roku w Polsce, Słowenii, Niemczech i we Włoszech. W sumie zebrano dane od 32 firm i 44 pracowników w wieku powyżej 50 lat.

 

Według badań, najważniejszy z punktu widzenia przedsiębiorstw w trakcie procesu szkoleniowego jest rozwój umiejętności zawodowych pracowników ( tzw. umiejętności twarde), pozwalających lepiej wykonywać zadania zawodowe, lepiej pracować na określonym stanowisku. Wskazało na to 84 proc ankietowanych osób zajmujących się szkoleniami i rozwojem pracowników w średnich i dużych organizacjach. Na rozwój tzw. miękkich kompetencji ( społecznych) wskazało 63 proc. badanych organizacji, a bezpieczeństwo i higienę pracy - 63 proc.

 

Organizacje, biorące udział w badaniach, kładą duży nacisk na tradycyjne metody szkoleniowe, czyli wykłady - preferowane przez 90 proc. firm. Ponad połowa firm deklaruje jednak wykorzystywanie jako metody szkoleniowej samokształcenia, w szczególności wobec konieczności szkolenia ustawicznego. Niewiele przedsiębiorstw stosuje zaś innowacyjne, wiążące się z dużym nakładem środków, szkolenia na odległość.

 

Pracownicy 50+, według ankiet, źle oceniają przygotowanie swoich edukatorów w kierunku prowadzenia zajęć z nimi. Zdecydowana większość wskazała na brak wiedzy o metodach „przyspieszonego uczenia się" (accelerated learning), stylach uczenia się oraz metodologii coachingu. Ankietowani widzą najmniejszą potrzebę rozwoju swojej wiedzy w zakresie tematów takich jak: właściwości lewej i prawej półkuli mózgowej (6 proc.) i teorii przepływów (9 proc.).

 

Badane firmy zdecydowanie preferują szkolenia wewnętrzne (84 procent). Zaledwie 16 proc. (5 firm) nie prowadzi tego typu działań szkoleniowych. Szkolenie wewnętrzne pozwala na lepsze dopasowania tematyki, metod oraz materiałów do potrzeb grupy docelowej.

 

Dowiedz się więcej o projekcje na oficjalnej stronie.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, finanse, nauka, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Projekt szkoleń Kariera zawodowa 50+

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!