reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Produkty i usługi dla seniorów są coraz popularniejsze

(2010-09-24)

Według Komisji Europejskiej do 2050 roku liczba osób powyżej 65 roku życia wzrośnie w 70 proc., a powyżej 80-ki aż o 170. Jest duże zapotrzebowanie na usługi i produkty specjalnie dla seniorów. Pojawia się wiele ciekawych pomysłów.

 

Produkty i usługi dla seniorów coraz popularniejszeMiasto przyjazne seniorom, to koncepcja obecna już od pewnego czasu, szczególnie na Zachodzie i promowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która chce namówić samorządy do wdrażania projektów ułatwiających codzienne funkcjonowanie osób starszych. Koncepcja miasta przyjaznego seniorom zakłada m.in.: system komunikacji miejskiej zapewniający autobusy i tramwaje niskopodłogowe, z wyraźnym oznaczeniem tras oraz oznaczonymi miejscami siedzącymi dla seniorów. To także dogodna dla nich infrastruktura i odpowiednia ilość miejsc do wypoczynku takich jak parki oraz innych udogodnień.

 

Pewną pochodną idei miast przyjaznych starszym osobom jest też pomysł osiedli dla seniorów. O miejscach zamieszkałych przede wszystkim przez seniorów myślą m.in. władze Stargardu Szczecińskiego.

 

Jednak te infrastrukturalne pomysły udogodnień dla seniorów to jeszcze przyszłość. Rynek jednak coraz bardziej reaguje na potrzeby osób starszych i pojawia się wiele idei produktów i usług specjalnie dla nich skierowanych.

 

Specjalne usługi to m.in. wczasy dla seniorów. Taką ofertę ostatnio przygotował rząd Hiszpanii, który dopłaca do wczasów w tym kraju (poza sezonem) osobom powyżej 55. roku życia z całej Unii Europejskiej, w tym z Polski. Seniorzy mogą wyjechać na wakacje z dotacją z 350 euro. W Polsce 8 biur podróży ma w swojej ofercie takie wycieczki.

 

Ale usługi dla seniorów to nie tylko turystyka. W miastach, także tych mniejszych, coraz częściej możemy znaleźć ofertę rozrywki i rozwoju dla osób starszych. Wśród propozycji specjalnie dla seniorów znajdują się m.in. kursy samoobrony (np. we Wrocławiu i Płocku) , zajęcia fitness (na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, ale też w klubach fitness), kursy komputerowe kluby brydżowe. Nie można tez oczywiście zapomnieć o ofercie klubów seniora, które powstają już nawet w bardzo małych miejscowościach.

 

Rozwija się też rynek produktów dla seniorów. Do niedawna oferujące je sklepy działały tylko w internecie, jednak powoli zaczęły się już pojawiać ich stacjonarne placówki. Znaleźć można w nich takie produkty jak np. telefony dla seniorów z dużymi przyciskami, kule czy ciśnieniomierze. Oferta robi się zresztą coraz szersza, a zapoznać można się z nią na targach dla seniorów, których przybywa w naszym kraju. Najbliższe odbędą się już w tę sobotę w Sopocie.

 

Rynek usług i produktów dla starszych osób jest wciąż jeszcze dość słabo rozwinięty, ale można się spodziewać, że będzie rozwijał się coraz prężniej.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, pieniądze, podróże, pomoc, rozrywka, sport, technologia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Produkty i usługi dla seniorów są coraz popularniejsze
2012-08-08 | 14:12:51

Witam. Sam już jestem w podeszłym wieku i sam zauważyłem coraz więcej produktów i usług skierowanych dla najstarszych. Cieszy mnie to. Ostatnio od wnuka dostałem klapek myjący, masażer spa - do stóp. Dla mnie super. Oby więcej takich produktów, które nam -starszym ułatwią życie. Dziekuje i pozdrawiam wszystkich po 60-tce :) Więcej