reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Potas a nadciśnienie tętnicze

(2015-03-24)

Potas obok chloru i sodu jest elektrolitem czyli minerałem, który rozpuszcza się w wodzie. Organizm człowieka składa się w duże mierze właśnie z wody dlatego potas znajduje się w całym ciele a jego niedobór powoduje osłabienie, gorsze wchłanianie się innych składników odżywczych, obniżone ciśnienie krwi, obrzęki kończyn a w ekstremalnej sytuacji skurcze i choroby serca. Wchłanianie potasu mogą pogarszać niektóre leki moczopędne, nasercowe i na ciśnienie. Nic dziwnego, że szczególnie groźny jest u osób starszych, które często sięgają po leki i zmagają się z wieloma dolegliwościami. A dla osób po 55. roku życia problemy z ciśnieniem czy skurcze serca mogą być  niezwykle groźne.

 

Sód i potas w parze

Poza zmianą diety na zdrowszą, wprowadzeniem aktywności fizycznej i rezygnacją z używek, jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenia ciśnienia jest zwiększenie spożycia potasu. Ale uwaga – jeśli w tym samym czasie w naszej diecie znajdzie się nadmiar sodu, kuracja potasem może nie przynieść efektu. Nadmiar sodu zwiększa ciśnienie tętnicze a dodatkowo blokuje wchłanianie potasu. Sód zawarty jest w soli kuchennej a ta nie tylko w solniczce, ale też w gotowych daniach „w proszku” czy słoiku, chipsach, paluszkach słonych i innych przekąskach. Dlatego, jeśli chcemy skutecznie walczyć z nadciśnieniem za pomocą potasu, musimy jednocześnie ograniczyć spożycie soli.

 

Źródła potasu w diecie

A skąd wziąć tak potrzebny w naszej diecie potas?  Na szczęście na rynku jest sporo naturalnych źródeł tego pierwiastka. Z popularnych u nas warzyw i owoców najwięcej potasu zawiera banan, bo aż 395 mg ww 100 gramach (czyli jednej dużej sztuce). Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi jednak ok. 2500 mg dziennie, dlatego poza bananami (które lepiej ograniczyć do jednej sztuki dziennie, bo są tłuste i pełne cukru) warto sięgać też po kiwi, maliny, melony, morele, porzeczki, winogrona czy pomidory. Warto też – szczególnie w upały – sięgać po wodę mineralną z wysoką zawartością potasu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Potas a nadciśnienie tętnicze

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!