reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków ma być dozwolone

(2010-09-09)

Według rządowego projektu ustawy, będzie można posiadać przy sobie niewielką ilość narkotyków na własny użytek. Projekt nie precyzuje jednak jakie dokładnie dawki będą legalne. Tymczasem Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej proponuje stworzeni tabeli dozwolonych ilości.

 

Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków ma być dozwolonePrzedstawiciele Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej uważają, że nie określenie maksymalnych legalnych ilości jest groźne i może spowodować, że nowe przepisy będą nieskuteczne,. Dlatego też proponują, stworzenie tabeli dozwolonych dawek, która sprecyzuje zapisy nowej ustawy.

 

Twórcy nowelizacji uważają jednak, że jest to zbędne, ponieważ nowe przepisy wyraźnie precyzują jakie przesłanki muszą być jednocześnie spełnione, aby postępowanie w sprawie posiadania narkotyków zostało umorzone jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Otóż: ilość posiadanego narkotyku musi być niewielka, osoba posiada go na własny użytek oraz szkodliwość społeczna czynu jest niska.

 

Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej uważa, że to nie wystarczy a tabela byłaby ona bardzo pomocna dla policji i prokuratury. Sami prokuratorzy przyznają, że wprowadzenie takich wytycznych do ustawy jest ciekawym pomysłem, który mógłby pomoc w przyspieszeniu wielu postępowań karnych.

 

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają prokuratorowi umorzyć postępowanie, kiedy zatrzymana osoba posiada niewielką ilość narkotyków, czyli szkodliwość społeczna czynu jest mała. W praktyce jednak ta możliwość jest rzadko wykorzystywana i zdarza się, że kilkuletnie wyroki dostają osoby, posiadające naprawdę znikome ilości zakazanych substancji.

 

A wszystko po to, by odróżnić uzależnione osoby od dilerów, to jednak nie zawsze jest proste. Oto jakie maksymalne ilości narkotyków można by posiadać, według tabeli opracowanej przez organizację:

 

  • Chlorowodorek heroiny/zasada heroiny – 2g;

  • Polska heroina (kompot) -20 ml;

  • Morfina – 0,5g;

  • Kokaina – 5g;

  • Amfetamina w proszku – 5g;

  • Ecstasy – 5 sztuk;

  • Acid/Kwas/LSD – 5 sztuk;

  • Grzyby halucynogenne – 100 sztuk;

  • Marihuana – 20g;

  • Haszysz – 10g;

 

Czy to mało, czy dużo? Z 20g marihuany można przygotować około 10 porcji. Samo poleganie na ścisłych wytycznych takiej tabeli może sprawić, że czasem uzależniana osoba, która wymaga pomocy, takiej pomocy nie dostanie. Czy takie, ścisłe określenie dopuszczalnych ilości jest potrzebne?

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
polityka, pomoc, przestępczość, używki

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków ma być dozwolone

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!