reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Popularne leki mogą zwiększać ryzyko problemów z pamięcią

(2010-07-16)

Leki z grupy antycholinolityków, w tym popularne środki nasenne czy przeciwalergiczne, mogą przyczyniać się do problemów z pamięcią u starszych ludzi - donoszą naukowcy.

 

Popularne leki mogą zwiększać ryzyko problemów z pamięciąAntycholinotyki to leki blokujące acetylocholinę, związek chemiczny przekazujący sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi. Są one wykorzystywane w leczeniu takich przypadłości jak alergie, bóle brzucha i jelit, mdłości, depresje, epilepsja czy choroba Parkinsona.

Leki z tej grupy bywają przepisywane starszym osobom jako środki nasenne czy na problemy z nietrzymaniem moczu. Mogą prowadzić do krótkoterminowych zaników pamięci, dezorientacji i osłabienia funkcji myślowych.

Nowe badania amerykańskich naukowców dostarczają dowodów na związek tych leków z problemami z pamięcią u starszych osób. Nie wykryto jednak żadnego ich związku z demencją ani z chorobą Alzheimera.

Naukowcy obserwowali grupę ponad 1,5 tysiąca osób po 70. roku życia, które na początku badań nie miały żadnych problemów z pamięcią, przez sześć lat.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniach po sześciu latach, u tych którzy regularnie przyjmowali leki z grupy antycholinotyków, o 46 procent częściej obniżała się sprawność intelektualna. Nie były to jednak wielkie problemy, tylko np. drobne zaniki pamięci.

Teraz naukowcy planują badania nad tym, czy obniżenie sprawności intelektualnej, które zanotowali u osób stosujących antycholinolityki, jest odwracalne.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Popularne leki mogą zwiększać ryzyko problemów z pamięcią

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!