reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Pomoc w jesieni życia

(2010-09-14)

Kiedy samodzielne życie przysparza nam coraz większych problemów: mamy kłopoty ze zdrowiem, nasza sprawność fizyczna jest coraz bardziej ograniczona, jesteśmy samotni – pada pytanie "co dalej". Idealnym rozwiązaniem jest pomoc rodziny, na tę jednak nie zawsze w sędziwym wieku można liczyć.

 

Pomoc w jesieni życiaJaką decyzję podjąć gdy sędziwy rodzic potrzebuje stałej opieki? Rodziny nie zawsze są w stanie same zapewnić potrzebnej pomocy a oddanie seniora do domu opieki wciąż jeszcze jest źle widziane w społeczeństwie. Często postrzegane jest to jako pozbycie się ciężaru przez dorosłe dzieci. Nie zawsze jednak jest to tak jednoznaczne. Wybór formy opieki dla seniora powinien być wspólną przemyślaną decyzją rodziny i tej osoby. Rozmowa na ten temat zawsze będzie trudna.

 

W domu najlepiej?

 

Wiadomo, że najlepiej jest we własnym domu, w środowisku, w którym żyje się od lat. Kiedy jednak zdrowie nie pozwala, często człowiek zdany jest na pomoc innych. Idealną sytuacją jest, gdy pomoc tę może zapewnić najbliższa rodzina. Część seniorów decyduje się na przeprowadzkę do dzieci, czasami dorosłe dziecko wprowadza się do seniora. Zaopiekowanie się rodzicem na starość to tak naprawdę nasz obowiązek. Zdarza się jednak, ze nie zawsze jesteśmy w stanie zajmować się nim bezpośrednio, z racji jego stanu zdrowia.

 

Potępienie otoczenia za oddanie rodzica do "domu starców" na szczęście zdarza się już rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu. To jednak trudna decyzja, niestety czasami, ze względu na stan zdrowia seniora – konieczna. Tak naprawdę wybór form pomocy jest duży.

 

Pomoc opiekunki w domu

 

Na taką formę pomocy mogą zdecydować się zarówno seniorzy mieszkający z rodziną , jak i samotnie. Kiedy senior wymaga pielęgnacji i pomocy, której rodzina nie jest w stanie sama zapewnić, można zdecydować się na pomoc pielęgniarki.

 

Osoby samotne mogą skorzystać z pomocy opiekunek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej . Koszt jej wizyt to średnio 200 zł, ale ustalany jest na podstawie wysokości emerytury seniora. Taka osoba pomoże w domu, zrobi zakupy, ugotuje, a seniorowi przykutemu do łózka pomoże też w podstawowych czynnościach higienicznych.

 

Opiekunkę czy pielęgniarkę można tez znaleźć prywatnie. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami. Osobę taką można wynająć również na godziny. Prywatne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne świadczy coraz więcej agencji i firm. Właśnie dlatego, że jest ich coraz więcej, dobrze rozeznać się wśród znajomych, z czyich usług można skorzystać, a kogo lepiej unikać. Rynek prywatnych opiekunek wciąż jednak nie jest u nas tak rozwinięty jak za granicą.

 

Domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo lecznicze

 

Decyzja o umieszczeniu sędziwego rodzica w takim miejscu jest bardzo trudna, ale zwykle podyktowana jest względami zdrowotnymi i kiedy senior wymaga stałej opieki. Państwo oferuje tu rozwiązania, ale nie każdy dostanie tam miejsce.

 

Domy pomocy społecznej, prowadzone przez instytucje administracji publicznej, albo na ich zlecenie – podmioty niepubliczne, świadczą opiekę w ramach pomocy społecznej. Świadczenia te przysługują osobom wymagającym całodobowej opieki, ze względu na: wiek, choroby albo niepełnosprawność uniemożliwiające samodzielną egzystencję w codziennym życiu. Nie może więc znaleźć się tam zdrowy człowiek. Trafiają tam tylko osoby, które wymagają stałego czuwania nad nimi. Taki dom to ostateczność. Pomoc Społeczna najpierw stara się zapewnić takiej osobie opiekę w domu.

 

By dostać miejsce w DPS należy skontaktować się z pracownikiem MOPSu lub GOPSum, który przeprowadzi wywiad środowiskowy oraz pomoże w skompletowaniu dokumentów, które trzeba złożyć w najbliższej filii MOPSu. Decyzja o przyznaniu miejsca podejmowana jest w ciągu miesiąca. Są różne rodzaje DPSów a przydział do konkretnej placówki zależy od rodzaju schorzenia. Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest płatny, wynosi około 2 tys. zł miesięcznie. Sam mieszkaniec domu opieki nie płaci więcej niż 70. proc swojego dochodu. Resztę regulować mogą rodzina seniora lub gmina.

 

Zakłady opiekuńczo- lecznicze są w istocie szpitalami finansowanymi z NFZ. Pacjent płaci 70. proc. swojej emerytury. Pielęgniarki i lekarze pełnią dyżur całą dobę.

 

Dostać się do ZOL można tylko ze skierowaniem od lekarza. Kierowane są tutaj jedynie osoby starsze z określonym schorzeniem, które samodzielnie nie są w stanie jeść, chodzić czy załatwiać potrzeb fizjologicznych.

 

Domy seniora

 

Domy Seniora czy Domy Spokojnej Starości są placówkami zapewniającymi całodobowa opiekę osobom w podeszłym wieku oraz przewlekle chorym. Mogą tu zamieszkać też osoby zdrowe.

 

Prowadzone są przez podmioty prywatne na podstawie przepisów o działalności gospodarczej i jako takie zarabiają pieniądze. Często słyszy się o nieuczciwych ludziach prowadzących takie placówki, więc przed wyborem takiego domu koniecznie trzeba przeprowadzić dokładne rozeznanie. Nie ma tu też tak rygorystycznych standardów dotyczących opieki lekarskiej jak w DPS-ach. Ceny są rożne : od 2 tys. zł do nawet 5-6 tys. w ekskluzywnych domach.

 

Zamieszkanie w takich domu odbywa się na podstawie umowy cywilno-prawnej. W skład usług świadczonych przez takie placówki wchodzi mieszkanie, a także np. wyżywienie, pomoc przy myciu lub ubieraniu się, opieka pielęgniarska. W takich domach organizowany jest też czas wolny seniorów. Zdarzają się jednak placówki, które poza mieszaniem i telewizorem w pokoju nie oferują zbyt wiele, dlatego wybierając dom seniora, najlepiej najpierw zamieszkać w nim na próbę. To dobre rozwiązanie, także dlatego, że można sprawdzić, czy dogadamy się z innymi pensjonariuszami.

 

Zdrowy człowiek w domu seniora wciaż jeszcze budzi zdziwienie, chociaż są ludzie, które same chcą zamieszkać w takim miejscu. Powody są rożne: zwykle jest to samotność. Osoby te lepiej też czują się w towarzystwie rówieśników. Nie każdemu jednak taka forma spędzenia jesieni życia będzie odpowiadać. Nie da się ukryć, że jest to w jakims stopniu sztuczna sytuacja. W przypadku zdrowego człowieka decyzja o zamieszkaniu w takim miejscu powinna należeć tylko do niego.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, finanse, medycyna, pielęgnacja, pieniądze, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Pomoc w jesieni życia
2011-09-29 | 09:22:25

Od jakiegoś czasu bardzo dokucza mi ból kręgosłupa. Lekarz mówi, że to rwa barkowa. Sanatoria z nfz odpadają bo trzeba za długo czekać. Chciałabym jakiś wyjazd dla seniora z zabiegami, żeby troche podreperować własne zdrowie z fachową opieką. Czy możecie mi coś polecić? Szukałam, klikałam i mam mętlik w głowie. Natknęłam się na jakąś ofertę turnusy nad morzem, ale nie bardzo umiem cokolwiek wybrać. Zniżka też była przy ofercie. Szczególnie zwróciłam uwagę na jakiś ośrodek w , ale nie wiem czy tam będą odpowiednie zabiegi dla mnie. Ktoś może był? Chętnie poczytam opinie i będę wdzięczna za polecenie mi też sprawdzonych sanatoriów dla seniorów. Więcej

2010-10-07 | 14:33:52

JAK SOBIE POMÓC,GDY JESTEM SCHOROWANA,A DOMOWNICY NIE CHCĄ MI POMÓC W OPIECE OSOBISTEJ.MAM 67 LAT.PORUSZANIE SPRAWIA MI WIELKĄ TRUDNOŚC. Więcej

2010-09-20 | 14:29:25

Dobrze, że dziadka oddaliście. Dzieci, które trzymają ciężko chorych ludzi w domu żeby nie wyszło, że są wyrodni robią im często krzywdę jeśli nie są w stanie zapewnić im opieki i towarzystwa. Więcej

2010-09-14 | 22:41:10

Mój dziadek jak zachorował musiałem razem z ojcem, dla którego było to straszne przeżycie oddać do domu opieki, starości, gdzie pielęgniarki czuwały nad nim 24h/dobę. w domu niestety nie mogliśmy zagwarantować mu fachowej opieki, a leczenie musiał mieć intensywne. Nikomu tego nie rzyczę, gdybyśmy nie musieli to bym się na to nie zdecydował. Wolałbym być z dziadkiem w domu rodzinny. Ahhhhh ciężkie życie jest niestety. Więcej