reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)
Polska na weekend: Żywiec
(2015-11-20)Muzeum Browaru Żywiec
Muzeum jest nie tylko największą, ale i najbardziej nowoczesną placówką tego typu w kraju. Obiekt ulokowany zostało w dawnych, wykutych w skale, piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. W 18 pomieszczeniach, o łącznej powierzchni 1,6 tys. m2 przedstawiona została zarówno historia warzenia piwa w Żywcu oraz metody jego produkcji.
Co istotne, muzeum stanowi jeden z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, ale również tzw. punkt kotwiczny na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Zwiedzanie samego muzeum trwa około 1,5 godziny (wraz z degustacją). Możliwe jest również dodatkowe zwiedzanie browaru, gdzie zobaczyć można dzisiejszą produkcję piwa (zwiedzanie muzeum + zwiedzanie browaru trwa około 2,5 godziny).
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 18. Cena biletu normalnego obejmująca zwiedzanie zarówno muzeum, jak i browaru wynosi 30 złotych. Zwiedzanie samego muzeum wynosi 25 złotych. Obie opcje połączone są z degustacją piwa lub soku.
Zamek Habsburgów i Muzeum Miejskie
Muzeum od 2005 roku mieści się w Starym Zamku w Żywcu, wybudowanym w pierwszej połowie XV wieku. Znajduje się on w samym centrum Żywca, pobliżu katedry Najświętszej Marii Panny, przy wejściu do wspaniałego parku zamkowego (w stylu angielskim założonego w latach 1712 - 1715), zwanego też Parkiem Habsburgów (razem z parkiem i Nowym Zamkiem stanowi część dużego kompleksu pałacowo – parkowego). W 25 hektarowym parku podziwiać można m.in. altanę chińską zbudowaną pod koniec XVIII wieku. Obecny kształt zamku łączy w sobie wiele detali architektonicznych – gotyckich, renesansowych oraz barokowych. W latach 1976 - 1989 zamek został gruntownie odnowiony.
Najcenniejsze zabytki historyczne stanowią dokumenty rękopisemne dziejów miasta oraz całej Żywiecczyzny. Zobaczyć można również przywileje dla miasta i cechów rzemieślniczych, pamiątki cechowe, malarstwo cechowe, drewnianą polichromowaną rzeźbę św. Anny Samotrzeciej z ok. 1380 roku czy w końcu kolekcję tradycyjnych, mieszczańskich strojów żywieckich. Podziwiać można również m.in. rekwizyty i stroje kolędników, instrumenty ludowe, historyczne meble, narzędzia rocznie, dawne zabawki. Ponadto, zwiedzający zapoznać się mogą z bogatymi zbiorami prezentującymi okazy fauny i flory beskidzkiej (np. ryś, żubr, niedźwiedź) oraz wykopaliskami prowadzonych na Żywiecczyźnie.
Co więcej, w salach na parterze Pałacu Habsburgów, jak i w jego najbliższym otoczeniu (żywieckim parku) podziwiać można park miniatur, w których zgromadzono miniatury budowli powstałych z inicjatywy właścicieli Żywca ( np. obiekty sakralne, dwory).
Muzeum Miejskie jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17, a w weekendy od 10 do 16. Park miniatur dostępny jest do zwiedzania codziennie od 10 do 16. Cena biletu normalnego obejmująca wszystkie wystawy wynosi 18 złotych. Możliwy jest również zakup biletu upoważniającego do zapoznania się z daną wystawą. Park miniatur zobaczyć można za 5 złotych. Co istotne, z biletem z Muzeum Browaru zwiedzić można Muzeum Miejskie za jedyne 9 złotych.
O wiele więcej
W katedrze Najświętszej Marii Panny oprócz najcenniejszego zabytku za jaki uznaje się późnogotycką płaskorzeźbę Zaśnięcia NMP z około 1500 roku podziwiać można również gotycki krucyfiks z około 1400 roku. Z kolei w kaplicy Habsburgów, której krypcie spoczywają szczątki Habsburgów, zobaczyć można kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Warty uwagi jest również kościół Świętego Krzyża z XIV wieku oraz stojący obok niego kamienny krzyż o archaicznych kształtach. Został on postawiony w 1624 roku w miejscu ścięcia jednego ze skazańców.
Będąc w Żywcu warto również zobaczyć gorę Żar (761 m.n.p.m.), w specjalnie stworzonej grocie mieści się podziemna elektrownia szczytowo – pompowa. Na górę wjechać można kolejką linowo – terenową. Cena biletu normalnego (w górę i w dół) wynosi 18 złotych. Dla osób powyżej 65 roku życia przewidziane zostały bilety ulgowe w cenie 14 złotych (pojedynczy przejazd w górę lub w dół wynosi 9 złotych). Ponadto, na szczycie góry znajduje się specjalna zjeżdżalnia pontonowa, na której cena biletu za pojedynczy zjazd wynosi 4 złote.
Co więcej, Żywiec stanowi idealny punkt wyjściowy dla wycieczek pieszych w wiele pasm górskich Beskidów.
Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, podróże, rozrywka
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się artykułem
Artykuł został opracowany przez: |
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!