reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Zamość

(2010-08-06)

Zamość to jedno z najpiękniejszych miast wschodniej Polski. Architektoniczna perełka, przyciągająca wieloma zabytkami i sąsiedztwem Roztocza – pięknego i dzikiego regionu o nieskażonej przyrodzie.

 

Polska na weekend: ZamośćMiasto, nazywane Perłą Renesansu lub Padwą Północy, położone jest w południowej części województwa lubelskiego. Pełne jest atrakcji i niezwykłej architektury. Niedaleko znajdują się malownicze tereny Roztocza, jednej z najpiękniejszych krain geograficznych w Polsce.

 

Historia Zamościa

 

Miasto powstało z inicjatywy Jana Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego. Zamoyski chciał stworzyć miasto idealne, a jego projekt polecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando. Miało ono spełniać rolę twierdzy, chroniącej włości Zamoyskich. Prawa miejskie Zamość uzyskał w 1580 roku.

 

Okresem największego rozwoju miasta był wiek XVII. Osiedlała się tu nie tylko ludność Polska, ale i inne narodowości, w tym Żydzi. W 1992 roku Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Atrakcje Zamościa

 

Zwiedzanie miasta warto zacząć od rynku, który jest jednym z najpiękniejszych XVI-wiecznych placów Europy. Zachwycić mogą nas też gmachy miejscowej katedry i dawnej Akademii Zamojskiej.

 

Turyści, których od architektury wola kontakt z przyrodą, docenią Zamość jako bramę ku Roztoczu – wyjątkowo malowniczym i nieskażonym terenom, pełnym mrocznych lasów i przejrzystych rzek. Od wschodu zaś, miasto otaczają, w dużym stopniu jeszcze niepoznane, okolice doliny Bugu, który jest ostatnią dziką rzeką Europy.

 

Zamojski Rynek

 

zamośćRynek w Zamościu ma wymiary 100 na 100 metrów, a z każdej pierzei wychodzi jedna ulica, doskonale zachowały się tam kamienice podcieniowe, renesansowe portale, drewniane stropy i polichromie.

 

Największe wrażenie w zabudowie placu robi zamojski Ratusz, z wieżą o wysokości 52 metrów i misternymi schodami, prowadzącymi do głównego wejścia. Każdego roku, w czerwcu i lipcu, właśnie przed tymi, oświetlonymi schodami odbywają się spektakle Zamojskiego Lata Teatralnego.

 

Katedra

 

Świątynia wybudowana została w latach 1587-1600 jako wotum za sukcesy Jana Zamoyskiego oraz jako mauzoleum jego rodziny. Do rangi katedry podniesiono kościół w 1992 roku.

 

Katedra otoczona jest murem z dzwonnicą, z której rozciąga się piękny widok na panoramę Zamościa. W środku kościoła zaś podziwiać możemy wiele dzieł sztuki, w tym ikonę Matki Boskiej Zamojskiej, otoczoną kultem.

 

W podziemiach katedry znajdują się, udostępnione do zwiedzania, krypty z prochami Zamoyskich, a w kaplicy spoczywają szczątki kanclerza Jana Zamoyskiego.

 

Dawna Bożnica

 

Historia Zamościa w dużym stopniu związana jest z historia zamojskich Żydów, którzy zaczęli się tu osiedlać od 1588 roku. Jedną z pamiątek po tej licznej społeczności jest renesansowa synagoga, wybudowana w latach 1610-20. Obecnie odbywają się tam imprezy kulturalne.

 

Muzeum Zamojskie

 

Znajduje się ono w czterech rynkowych kamienicach, zwanych ormiańskimi, ze względu na nawiązanie ich architektury do sztuki orientalnej. W muzeum obejrzeć można ciekawe eksponaty związane z historią miasta, oryginalne wyposażenie kamienic czy portrety ordynatów zamojskich i ich żon.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, podróże, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Zamość

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!