reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Wisła

(2016-01-15)

Wisła leży w Beskidzie Śląskim, w dolinie Wisły oraz Białej i Czarnej Wisełki. Miasto od lat jest ośrodkiem folkloru górali beskidzkich. Od 1964 roku odbywa się tutaj co roku Tydzień Kultury Beskidzkiej. Większość mieszkańców Wisły to ewangelicy.

 

Kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła

Wśród zabytków wyróżnia się kościół ewangelicki zbudowany staraniem księdza Michała Kupferschmidta. Wybudowany został w 1838 roku. Wyposażenie charakteryzuje się stylem barokowo-klasycystycznym. Zobaczyć w nim można bogaty zbiór starych druków protestanckich.


Muzeum Narciarstwa muzeum_narciarstwa_1_7.jpg

Muzeum znajduje się naprzeciw dworca PKS, przy ośrodku wczasowym Zimowit. Wśród licznych eksponatów podziwiać można m.in. kolekcję sprzętu narciarskiego, kolekcję starych nart (np. narty z końca XIX wieku), narty Adama Małysza, rakiety do chodzenia po śniegu. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10 do 16. Wstęp jest bezpłatny.

 

Muzeum Beskidzkie

Muzeum otwarte zostało w 1964 roku w dawnej karczmie z 1794 roku. W muzeum podziwiać można bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego, starodruki, archiwalia i cenne zbiory starej fotografii. Wystawa obejmuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 5 złotych.

 

Muzeum Spadochroniarstwa

Muzeum obejmuje największą w kraju ekspozycję zbiorów z zakresu spadochroniarstwa. Zwiedzający zobaczyć mogą m.in. pamiątki związane ze spadochroniarstwem od czasów II RP po czasy współczesne. Wśród eksponatów znajdują się odznaki rozpoznawcze, mundury, dokumenty, wyposażenie, zdjęcia, kolekcja orłów.

Muzeum otwarte jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp jest bezpłatny.

 

Muzeum Aptekarstwa

Muzeum znajduje się się w Chacie Góralskiej „Kleszczonla”. Zobaczyć w niej można wiele eksponatów związanych z aptekarstwem w XIX wieku.

Muzeum otwarte jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp jest bezpłatny.

 

Skocznia narciarska imienia Adama Małysza

Będąc w Wiśle Malince zapomnieć nie można również o skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza otwartej we wrześniu 2008 roku. Stanowi ona symbol podziękowania dla polskiego skoczka za zasługi dla miasta oraz kraju.

Obiekt otwarty jest głównie w weekendy w zależności od chętnych. Wyjazd wyciągiem wynosi 6 złotych.

 

Aleja Gwiazd Sportu

Warta zobaczenia jest również Aleja Gwiazd Sportu, która utworzona została dla upamiętnienia otwarcia skoczni imienia Adama Małysza w Malince (w 2008 roku). Na głównym deptaku przy wiślańskim rynku zobaczyć można m.in. tablice Adama Małysza, Janusza Rokickiego (wicemistrza paraolimpijskiego z Aten), Apoloniusza Tajnera, Jana Szturca oraz Jana Kawuloka (olimpijczyk).

 

zamek prezydenta rp wisła.jpgZamek Prezydenta RP

Zamek usytuowany został na stoku Zadniego Gronia. Wybudowany został w latach 1929 – 1931. W kompleks, oprócz właściwej rezydencji wchodzi także Zamek Dolny oraz drewniana kaplica pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej. Na przełomie lat 1930 i 1931 zamek został oddany do dyspozycji Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP. W latach trzydziestych XX wieku zamek wszedł w rejestr obiektów takich jak, Zamek i Łazienki Królewskie w Warszawie czy Wawel w Krakowie. Bywał w nim prezydent Ignacy Mościcki. Obecnie spełnia funkcję rezydencji głowy Państwa.

Obiekt zwiedzać można od środy do soboty o wyznaczonych godzinach, w co najmniej 15 osobowych grupach z przewodnikiem. Wstęp do zamku jest bezpłatny.

 

Przejść obojętnie nie sposób także obok zabytków z najstarszego okresu budownictwa letniskowego oraz budowli z okresu międzywojennego. Na uwagę zasługuje również dawny zameczek Habsburgów, późniejsze schronisko PTT i PTTK. W holu Domu Zdrojowego zobaczyć można figurę rzeczywistych rozmiarów Adama Małysza z białej czekolady.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Wisła

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!