reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)
Polska na weekend: Toruń
(2015-08-07)Toruń jest miastem na prawach powiatu leżącym nad Wisłą w Kotlinie Toruńskiej. We wczesnym średniowieczu pełnił rolę grodu obronnego. W XIII wieku powstał pierwszy zamek obronny. W następnych wiekach przechodził kilkakrotnie z rąk krzyżackich do polskich. W XIX wieku miasto zostało przekształcone w twierdzę (na jego obrzeżach wniesiono ponad 100 różnych form obronnych). Pod okupacją hitlerowską na terenie Torunia funkcjonowały obozy karne, jenieckie i aż 10 podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof. Obok Krakowa i Zamościa zaliczany jest do najcenniejszych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. W 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ratusz
Stanowi jeden z najdoskonalszych przykładów średniowiecznej architektury. Powstał w XIV wieku, a dokładnie w latach 1391 – 1399. W kolejnych wiekach był stopniowo rozbudowywany oraz przechodził wiele prac remontowych oraz dekoracyjnych. Od 1950 roku całą jego powierzchnie zajmuje Muzeum Okręgowe, w którym podziwiać można dzieła sztuki gotyckiej (np. kwatery witrażowe), portrety królów Polski, wyroby rzemieślnicze, ceramikę, zegary, wyroby szklane, meble oraz formy do wypieków pierników. W Sali Mieszczańskiej znajduje się najcenniejszy znany portret Mikołaja Kopernika. Nad ratuszem wznosi się wysoka na 40 metrów wieża z platformą widokową.
Ratusz czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18 (od maja do września). Wieża Ratuszowa czynna jest codziennie od godziny 10 do 20 (od maja do września). Cena biletu normalnego upoważniającego do zwiedzania ratusza wynosi 11 złotych. W środę wstęp na wystawy stały jest bezpłatny (wystawy czasowe – 7 złotych). Cena biletu normalnego na wieżę wynosi 11 złotych. Można zakupić również bilet łączony, który upoważnia do wejścia zarówno do Muzeum, jak i na wieże, a jego cena wynosi 17 złotych.
Muzeum Toruńskiego Piernika
Muzeum mieści się w byłej XIX – wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Wesse. Jest to największy tego typu obiekt zarówno w Toruniu, jak i w Polce. Placówka skupia w sobie tradycje europejskiego piernictwa. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z tajemnicą wypieku toruńskich specjałów, które od ponad 600 lat są symbolem miasta. W muzeum zobaczyć można m.in. unikatowe formy piekarskie (z XVII – XX wieku) oraz przemysłowy piec do wypieku pierników. Na parterze budynku skorzystać można z oferty warsztatu wypieku pierników, podczas których każdy zwiedzających wypiecze swój własny pamiątkowy piernik oraz zobaczyć ekspozycję „Zmysłowy świat piernika”. Dla gości przygotowano również wiele atrakcji wirtualnych (np. projekcja filmu czy możliwość zapoznania się z wirtualną książką zawierającą przepisy).
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18 (od maja do września). Ceny biletów normalnych zaczynają się od 6 złotych. Za najdroższy trzeba zapłacić 11 złotych (w zależności od zwiedzania ekspozycji, warsztatów wypieku).
Katedra świętego Jana Chrzciciela
Budowa rozpoczęła się w 1240 roku i trwała aż do XV wieku (m.in. z powodu pożaru). Zobaczyć w niej można wiele cennych dzieł sztuki gotyckiej oraz późnogotyckiej. Do najcenniejszych zalicza się m.in. konsolę z popiersiem Mojżesza w krzewie gorejącym, wspaniale wykonaną w warsztacie brugijskim płytę nagrobną burmistrza Jana z Soest i jego żony oraz ołtarz główny świętego Wolfganga . Na wieży kościelnej (dostępnej do zwiedzania) podziwiać można piąty co do wielkości dzwon w Polsce - dzwon „Tuba Dei” o średnicy 217 centymetrów. Co ciekawe, w tym kościele ochrzczono Mikołaja Kopernika.
Zabytkowy Spichrz
Budynek pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Jest to najlepiej zachowany spichrz w kraju. Od 2003 roku w obiekcie funkcjonuje Muzeum Podróżników imienia Tony Halika. Podziwiać w nim można pamiątki z całego świata zbierane przez toruńskiego podróżnika m.in. takie, jak broń, trofea myśliwskie, przedmioty codziennego użytku, fotografie oraz kamery.
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 18 (od maja do września). Cena biletu normalnego wynosi 8 złotych (w środy zwiedzanie jest bezpłatne).
Toruń jest jednym z najbogatszych w zabytki miastem w Polsce. Oprócz wyżej wymienionych zobaczyć można tutaj również m.in. dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, ruiny zamku Dybowskiego, zabytkowe kamienice (np. najcenniejszą kamienice „Pod Gwiazdą”), Kościół Świętego Ducha, gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny czy w końcu Hotel „Pod Trzema Koronami”, w którym bywały koronowane głowy Polski, np. król August Mocny oraz królowa Maria Kazimiera.
Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się artykułem
Artykuł został opracowany przez: |
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!