reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Święty Krzyż

(2015-09-11)

Święty Krzyż położony jest w Górach Świętokrzyskich pod szczytem Łysej Góry (594 m.n.p.m.).

 

Opactwo pobenedyktyńskie z kościołem Świętej Trójcy i Świętego Krzyża.

łysa góra.jpgŁysa Góra była ważnym miejscem kultu pogańskiego, sięgającego jeszcze VIII wieku. Zachowały się po nim otaczające wierzchołek góry kamienne wały w formie elipsy. Jak zanotował dziejopis Jan Długosz, ostatnie pogańskie obrzędy odbywały się jeszcze w XV wieku. W celu zapobiegania podobnym praktykom na Łysej Górze osiedlili się benedyktyni. Według legend pojawili się oni już w XI wieku (brak jednak dokumentów potwierdzających tę teorię), ale za obowiązującą datę uznaje się pierwszą tercję XII wieku, kiedy Bolesław Krzywousty ufundował opactwo (przed którego budową zniszczony wszystkie ślady kultu pogańskiego). W XIV wieku do opactwa przywieziono drewno z Krzyża Świętego (stąd obecne wezwanie, nazwa góry oraz nazwa całego masywu Gór Świętokrzyskich). Od tego momentu klasztor stał się katolickim sanktuarium porównywanym do późniejszej Jasnej Góry. Co więcej, do czasów „potopu szwedzkiego” miejsce pełniło rolę centralnego ośrodka chrześcijaństwa w Polsce.  W okresie Wielkiego Postu wystawienie relikwii Krzyża Świętego odbywa się po każdej mszy świętej w niedzielę o godzinnie 11, a w pozostałych okresach po nabożeństwie drogi krzyżowej. Odbywa się również na zakończenie każdej pielgrzymki.

Z pierwszego romańskiego kościoła zachowały się jedynie mury zbudowane z piaskowcowych ciosów układanych warstwami. Z powodu kolejnych zniszczeń i wielokrotnej rozbudowie w chwili obecnej obiekty posiadają wiele stylów (np. wspomniany romański, gotycki oraz barokowy).

 

 

Zabytki święty krzyż2.jpg

Kilka pomieszczeń klasztornych zajmuje muzeum misyjne ojców oblatów, w którym podziwiać można zbiory pamiątek związanych z dziejami klasztoru oraz z wyprawami misyjnymi.

W podziemiach kościoła spoczywa hetman Jeremi Wiśnowiecki, znany z „Trylogii Sienkiewicza”. Krypta udostępniona jest zwiedzającym. Warto zobaczyć również kryptę pod kaplicą, w której leżą szczątki Oleśnickich. Najciekawszy jest nagrobek wojewody lubelskiego Mikołaja Oleśnickiego oraz nagrobek jego żony, który wykonany został z wielobarwnych marmurów.

 

Warto wspomnieć, że w bogatych zbiorach biblioteki klasztornej znajdował się najstarszy znany tekst w języku polskim – „Kazania Świętokrzyskie” (znajdują się one obecnie w warszawskiej bibliotece narodowej). Klasztor otwarty codziennie w godzinach 9.00 - 17.00.

 

Co ciekawe, w zachodnim skrzydle zabudowań w XIX wieku Rosjanie stworzyli ciężkie więzienie. W trakcie II wojny światowej funkcjonował tam obóz zagłady jeńców radzieckich (pochłonął około 6000 osób). Obecnie działa tam Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. Zobaczyć tam można m.in. makietę współczesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic, obejrzeć film o powstaniu i historii Parku oraz zapoznać się z bogactwem przyrody. Opłata za zwiedzanie kompleksowe obejmujące dwie ekspozycje wynosi 10 złotych (bilet normalny).

Ponadto, dla zwiedzających otwarta została również wieża klasztoru, na której znajduje się punkt widokowy.

 

Szacuje się, że klasztor na Świętym Krzyżu każdego roku odwiedza 300 tysięcy turystów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Święty Krzyż

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!