reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Sandomierz

(2010-10-22)

Sandomierz to jedno z najbardziej malowniczych miast w Polsce, leżące nad Wisłą w województwie świętokrzyskim. Położony na siedmiu wzgórzach miasto bywa niekiedy nazywane "Małym Rzymem".

sandomierzSandomierz słynie z wielu atrakcji i z niezwykłej atmosfery, którą doceniają wszyscy turyści. Miasto charakteryzuje bardzo oryginalna architektura cechująca się charakterystycznym dla średniowiecznych miast, szachownicowym układem ulic otaczających prostokątny Rynek. Zachowały się tam doskonale fragmenty średniowiecznych murów miejskich.

Wartość historyczna sandomierskiej starówki jest bezcenna. To jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Polsce. Została ona wpisana do rejestru zabytków najwyższej rangi.

Historia Sandomierza

Sandomierz to stare miasto, w którym już od XI wieku znajdował się się siedziba książęca. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z neolitu. W średniowieczu miasto szybko rosło w znaczenie, głównie dzięki położeniu w strategicznym dla handlu miejscu nad Wisłą.

W czasach rozbicia dzielnicowego miasto było stolicą księstwa sandomierskiego, a później aż przez 700 lat miało status miasta wojewódzkiego. Mimo zniszczeń podczas najzadów tatarskich Sandomierz nie tracił swojego znaczenia, przede wszystkim dzięki swojemu położeniu na wiślanym szlaku handlu zbożem.

Sandomierz poważnie podupadł dopiero podczas zaborów. Jednak po pierwszej wojnie światowej, która przysporzyła miastu wielu zniszczeń, i odzyskaniu niepodległosci, miasto zaczęło wychodzić ze stagnacji. Były plany by zostało stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz siedzibą województwa, jednak na przeszkodzie ich realizacji stanęła II wojna światowa.

Dziś Sandomierz jest niezbyt dużym miastem powiatowym należącym do województwa świętokrzyskiego oraz prężnym ośrodkiem turystycznym.

Atrakcje Sandomierza

Sandomierz jest pełen zabytków i innych atrakcji. Jest co zwiedzać. Koniecznie trzeba obejrzeć tamtejszy Rynek urokliwymi uliczkami i nietypowym Ratuszem oraz sandomierski Zamek. Warto też udać się do Zbrojowni Rycerskiej oraz do miejscowej Katedry.

 

W Sandomierzu znajduje się też jedna z najlepiej zachowanych w Polsce gotyckich bram miejskich – Brama Opatowska oraz świetnie zachowany gotycki dom mieszkalny – Dom Długosza, w którym mieści się Muzeum Diecezjalne.

 

Odwiedzając Sandomierz warto też udać się na wycieczkę podziemnym szlakiem turystycznym, prowadzącym przez średniowieczne lochy. Spragnieni kontaktu z przyrodą powinni zaś odwiedzić Góry Pieprzowe – rezerwat geologiczno-przyrodniczy na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich.

 

Rynek w Sandomierzu

 

W samym centrum tego dość sporego placu stoi nietypowy, renesansowy Ratusza. Jego bryła powstała w XIV i XV wieku, a w wieku XVI została ozdobiona attyką. W XVII w. dobudowano otynkowaną na biało wieżę, kontrastującą z ciemną bryłą budynku.

 

Sandomierski Rynek pełen jest urokliwych kamieniczek, w tym: Kamienica pod Skrzydłami (nr 4) opatrzona renesansowym portalem oraz bardzo znana Kamienica Oleśnickich (nr 10), Kamienica Mikołaja Gomółki (nr 14), Kamienica Duteppich (nr 31) oraz podcieniowy dom Węgra Lazarczyka (nr 27).

 

Zbrojownia Rycerska

 

Znajduje się ona nieopodal Rynku przy ulicy Bartolona. Warto odwiedzić to miejsce by nie tylko obejrzeć, ale też przymierzyć rycerskie zbroje lub suknie i zobaczyć jak trzyma się w ręku miecz.

 

Podziemna Trasa Turystyczna

 

Lochy Sandomierza, owiane legendami i tajemnicami, które często dawały schronienie mieszkańcom miasta. W XX wieku przysporzyły im jednak niemałych kłopotów, przyczyniając się do wielu katastrof budowlanych. Wtedy podjęto decyzję by spenetrować i zabezpieczyć ogromne podziemne miasto mieszczące się na kilku kondygnacjach. Powstała w ten sposób trasa turystyczna ma długość 470 m i głębokość ok. 12 m pod poziomem Rynku.

 

Dom Długosza

 

Budynek został ufundowany przez słynnego historyka, Jana Długosza, w 1476 roku. Od ponad 70 lat mieści się tu Muzeum Diecezjalne, w którym obejrzeć można zbiory malarstwa, rzeźby, elementów architektury, ceramiki a także eksponaty z dziedziny archeologii.

 

Zamek

 

Wielokrotnie przebudowywany, renesansowy zamek mieści dziś siedzibę Muzeum Okręgowego. Jego historia sięga najprawdopodobniej aż X wieku, kiedy to w tym miejscu istniał drewniany gród. Murowany zamek wybudował na jego miejscu w XIV w. Kazimierz Wielki i połączył go z murami miejskimi. W 1480 roku dobudowano wieżę południowo-zachodnią, a w niecałe 50 lat później przekształcono budowlę w renesansową rezydencję.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, podróże, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Sandomierz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!