reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Rewal

(2010-07-30)

Ryba nigdzie nie smakuje tak jak nad polskim morzem. Dziś polecamy wyprawę na pomorze zachodnie, do jednej z najciekawszych i najpopularniejszych nadmorskich gmin – Rewala.

 

 

Polska na weekend: RewalRewal jest dawną osadą rybacką, położoną na na samym wybrzeżu Bałtyku w województwie zachodniopomorskim. To jeden z najlepiej znanych i najpopularniejszy morskich kurortów, mimo to zachował klimat małej wioski. Gmina Rewal przyciąga nie tylko czystymi plażami ale również malowniczą okolicą, ze słynnymi ruinami kościoła w Trzęsaczu na czele.

 

Historia Rewala

 

Pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli Wandalowie, między V a VI wiekiem naszej ery osiedlili się tu Wendowie. W późniejszych wiekach przewijali się tedy Polacy i Duńczycy, ostatecznie ziemie te przyłączono do Polski, a w 1124 roku schrystianizował je po polskim zwierzchnictwem Otto z Bambergu.

 

Od 1181 roku Pomorze stało się lennem niemieckim, już wówczas istniała tu miejscowość Rewal, o której pierwsze wzmianki jako o pełnoprawnej wsi pochodzą jednak dopiero z XV wieku, a pierwotna niemiecka nazwa Revahl została odnotowana po raz pierwszy w 1628 roku. Ziemie te często zmieniały swoich właścicieli.

 

Od 1650 roku wzdłuż obecnej zachodniej granicy gminy Rewal biegła granica między Szwecją i Brandenburgią. W XVIII wieku plądrowali te ziemie kozacy, a od 1811 roku Rewal podlegał administracji pruskiej. Różnorodność mieszkających tu nacji sprawiła, że jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wieku mieszkańcy gminy posługiwali się specyficznym dialektem, będącym mieszanką m.in. języka niemieckiego, szwedzkiego i duńskiego.

 

Od 1896 roku dojeżdżała do Rewala kolej wąskotorowa, dzięki której zwiększył się napływ turystów i zbyt ryb.

 

Atrakcje gminy Rewal

 

Rewal to miejsce, w którym znajdziemy typowo letnią rozrywkę. Przez całe lato w miejscowym amfiteatrze występują znane polskie gwiazdy, odbywa się tu także ogólnopolski finał Miss Bałtyku. To również świetne miejsce dla aktywnych turystów, którzy lubią spacery i jazdę na rowerze. Oczywiście klimat miejscowości tworzą tez miejscowi rybacy, którzy każdego ranka wypływają w morze, a wieczorem można kupić u nich świeżą rybę.

 

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

 

Ostatnia, południowa ściana XV-wiecznego kościoła w Trzęsaczu to niewątpliwie jedna z największych atrakcji gminy Rewal. Ruiny te stoją na klifowym brzegu, który z każdym rokiem cofa się coraz głębiej w stronę lądu.

 

Gotycki kościół pierwotnie stał w odległości aż 1800 metrów od brzegu. Już w 1850 roku morze zbliżyło się do niego na odległość 5 metrów. Ostatnią mszę, przy złowrogich falach, odprawiono tu w 1874 roku, a w 1901 roku morze ostatecznie zabrało północną ścianę budowli. Dziś miejscowe władze robią wszystko, by jak najdłużej zachować ruiny zabytku, które są niewątpliwą atrakcją turystyczną.

 

Latarnia morska w Niechorzu

 

Latarnia uznawana za najładniejszą na polskim wybrzeżu stoi na klifowym wybrzeżu. Ma ponad 140 lat i uznawana jest za sporą atrakcję turystyczna okolicy. Obiekt ma 45 metrów wysokości a jego światło widoczne jest z odległości 20 mil morskich, czyli ponad 36 kilometrów.

 

Na latarni znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można piękne widoki na Niechorze, Rewal jezioro Liwia Łuża i samo otwarte morze. Obok niej znajduje się skansen rybacki.

 

Plaże w Rewalu

 

To jedno z ulubionych miejsc turystów ze względu na wyjątkowo szerokie i piaszczyste plaże, oddzielone od lądu klifem, co robi dodatkowe wrażenie.

 

Kolejka wąskotorowa

 

To jedna z najciekawszych atrakcji wybrzeża Rewalskiego, szczególnie dla dzieci. Malo brakowało a kolejka zostałaby zamknięta, gdyż PKP uznały tę linię za nierentowną. Na szczęście na ratunek pospieszyła gmina.

 

Ciuchcia kursuje od czerwca do września kilka razy dziennie a w każdą niedzielę na trasę wyrusza dodatkowo parowóz Parys. Poza sezonem tabor oglądać można w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, podróże, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Rewal
2010-08-15 | 10:46:29

Rewal to bardzo urocze miejsce. Niestety wiele do żeczenia pozostawia plaża i czysość wody w tamtym miejscu :( Więcej

2010-08-09 | 20:11:15

Polecam bardzo fajną knajpkę California Club w Rewalu na ul. Saperskiej. W dzień można tam zjeść całkiem dobrze, a w nocy pobawić się do białego rana. Polecam. Więcej