reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Olsztyn k. Częstochowy

(2010-09-03)

Olsztyn koło Częstochowy to mała, ale bardzo ciekawa miejscowość w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki, także tej bardziej aktywnej.

 

olsztyn k. częstochowyOlsztyn leży w województwie śląskim, 12 km na południowy-wschód od Częstochowy. To popularna wśród turystów, ale nadal w miarę spokojna i cicha miejscowość. Znajduje się tu sporo atrakcji, z ruinami zamku na czele. Można w tych okolicach uprawiać wspinaczkę skałkową i zwiedzać jaskinie. Wszędzie można trafić podążając dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi.

 

Olsztyn jest obecnie wsią, jednak niegdyś posiadał prawa miejskie. W 1488 otrzymał je wraz z prawem do organizowania jarmarków od Kazimierza Jagiellończyka. Jednak w 1870 roku miejscowość została pozbawiona tych praw przez rosyjską administrację, ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

 

Atrakcje Olsztyna k. Częstochowy

 

Największe atrakcje Olsztyna i okolic to ruiny średniowiecznego zamku, ruchoma Szopka autorstwa Jana Wewióra, będąca częścią szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, poniemieckie bunkry, okoliczne ostańce i jaskinie i oczywiście szlaki turystyczne.

 

Warto odwiedzić, znajdujące się w okolicach rezerwaty przyrody: Sokole Góry i Zielona Góra, a także leżące na Szlaku Orlich Gniazd, dwuszczytowe wzgórze, Góry Towarne, w którym znajdują się cztery, atrakcyjne speleologicznie, jaskinie.

 

Zamek w Olsztynie

 

Ruiny zamku, którego najstarsze części pochodzą z II połowy XIII wieku, do niedawna były miejscem dorocznego spektaklu sztucznych ogni i laserów, który przyciągał tłumy ludzi.

 

Charakterystyczny element ruin to 35-metrowa baszta, służąca niegdyś jako więzienie. Cały zamek to doskonały przykład gotyckiej warowni typu wyżynnego. W jego konstrukcji znajdują się wapienne ostańce i krasowe groty, przez co zaliczany jest do zamków jaskiniowych.

 

Szlak Orlich Gniazd

 

To bardzo popularny szlak turystyczny w Jurze. Liczy aż 163 km długości. Na jego trasie znajduje się większość jurajskich atrakcji, w tym warownie i strażnice: Wąsosz, Olsztyn, Mirow, Ogrodzieniec, Pieskowa Skała czy Ojców. Znajdziemy też na nim wyciąg narciarski, pustynię, rezerwaty przyrody oraz centrum wspinaczki skałkowej (Skały Kroczyckie). Szlak można przemierzać pieszo, na rowerze czy konno.

 

Ruchoma szopka w Olsztynie

 

Ruchoma, ręcznie robiona szopka z drewna, autorstwa Jana Wiewióra to jedna z popularniejszych atrakcji Olsztyna. Składa się z ponad 800 figur, z których około 300 to figury ruchome. Znajduje się w chacie, niedaleko rynku, przy drodze na Biskupice. Bilety kosztują 2- 2,5 zł.

 

Rezerwat Sokole Góry

 

W położonym na południe od Olsztyna rezerwacie znajdują się wapienne wzgórza porośnięte lasem. Jego największą atrakcją są jaskinie, w tym te głębokie, wśród których jedną z najbardziej znanych jest Jaskinia Koralowa o głębokości 30 m oraz najgłębsza jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej – Jaskinia Studnisko.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, ochrona środowiska, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Olsztyn k. Częstochowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!