reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Niemodlin

(2010-07-02)

Niemodlin to niewielkie miasto położone 25 kilometrów od Opola. Położone jest w malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich, jednego z największych kompleksów leśnych na Opolszczyźnie.

 

W tym założonym w XIII wieku mieście, zachowało się do dziś wiele średniowiecznych zabytków. Jednym z najciekawszych miejsc w Niemodlinie jest unikatowy Rynek położony wzdłuż ulicy. Taki układ urbanistyczny jest bardzo rzadko spotykany w Polsce, gdzie większość historycznych, głównych placów miast wybudowana została na planie kwadrata.

 

Historia Niemodlina

 

Miasto zostało założone w 1228 roku, a już w roku 1283 uzyskało prawa miejskie. Jego pierwotna nazwa brzmiała Niemodlim i pochodziła od imienia. Sama osada istniała w tym miejscu prawdopodobnie już w X wieku. Legenda mówi, że zatrzymał się tu św. Wojciech w czasie swojej wyprawy na północ i rozpoczął budowę kościoła.

 

Atrakcje turystyczne

 

Miasteczko pełne jest zabytków z czasów średniowiecza i czasów późniejszych. Zatrzymujac się w Niemodlinie koniecznie trzeba zwiedzić jego oryginalny Rynek. Bardzo ciekawy jest również dawny Arsenał broni - jeden z nielicznych tego typu obiektów na Opolszczyźnie. Arsenał pochodzi najprawdopodobniej z XVII wieku. W latach 60. ubiegłego stulecia został odbudowany po zniszczeniach wojennych. Znajduje się przy murach miejskich.

 

Kościół wniebowzięcia NMP

 

Od średniowiecza do początków XIX wieku niemodliński kościół pełnił rolę kolegiaty, istniała przy nim kapituła kanoników. Murowany z cegły, gotycki kościół wzbogacił się przez lata w elementy barokowej ornamentyki. W ostatnich latach został gruntownie odremontowany. Na wieży kościoła wiszą trzy dzwony, w tym jeden pochodzący z XVI wieku.

 

Niemodliński Zamek

 

Zamek w Niemodlinie ma za sobą burzliwą historię, kilkakrotnie był burzony i odbudowywany. Pierwotne mury zamku wybudowano w 1313 roku. Był rezydencją książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Na gotyckim zamku wybudowano później renesansowy pałac, złożony z czterech skrzydeł wzniesionych wokół arkadowego dziedzińca. W XVIII wieku jego wnętrza odnowiono w stylu barokowym. W 1990 roku zrujnowana budowla została kupiona przez prywatnego inwestora. We wnętrzach niemodlińskiego Zamku Jan Jakub Kolski nakręcił swój film „Jasminum" z 2006 roku.

 

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Lipnie

 

3 kilometry od Niemodlina, we wsi Lipno leży zajmujący około 200 ha kompleks leśny, w którym znajduje się jeden z najciekawszych ogrodów dendrologicznych w naszym kraju. Rosną tam drzewa i krzewy pochodzące z Europy Południowej, ameryki Północnej, chin, Japonii i Kaukazu. Na zmęczonych spacerem po tym malowniczym terenie czeka w Lipnie basen.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Niemodlin

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!