reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Lidzbark Warmiński

(2010-08-13)

Dziś polecamy wyprawę do Lidzbarka Warmińskiego, miejscowości leżącej w jednym z najbardziej malowniczych zakątków naszego kraju, na obszarze tzw. "Zielonych Płuc Polski".

 

Lidzbark Warmiński mapaLidzbark Warmiński to miejscowość leżąca w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto otoczone jest pięknymi krajobrazami morenowych wzgórz, lasów, rzek i jezior. W samym mieście do dziś zachowały się ciekawe zabytki, a wśród nich przede wszystkim gotycki zamek biskupów warmińskich.

 

Największym atutem tego rejonu jest zdecydowanie wyjątkowo czysta przyroda. Obcowanie z nią zdecydowanie ułatwiają szlaki turystyczne, piesze, rowerowe czy kajakowe, których tutaj nie brakuje.

 

Historia Lidzbarka

 

Pierwsza wzmianka o Lidzbarku pojawiła się w 1240 roku. W tym samym roku ta staropruska osada została podbita przez Krzyżaków. Już rok później wybudowano tu drewniany zamek. Od 1251 roku rezydowali w nim biskupi diecezji warmińskiej. Trzeci biskup, pochodzący ze Śląska, Eberhard z Nysy nadal w 1308 roku Lidzbarkowi prawa miejskie na prawie chełmińskim. Fakt pochodzenia założyciela ze Śląska wpłynął istotnie na wygląd miasta. 

 

Miasto zaczęło się rozwijać, budowane na półkolu rzeki Łyny. W ciągu XIV wieku zbudowano murowany zamek, kościół, ratusz i szpital. W Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku Lidzbark wystawił swoją armię.

 

W XVII wieku Lidzbark zmagał się z najazdem szwedzkim, a w czasie wojen napoleońskich był ważnym ośrodkiem działań wojennych Prus i Rosji przeciwko Francuzom (1807 - bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim). Po rozbiorach miasto znajdowało się pod zaborem pruskim.

 

Po wojnie osiedliła się tu ludność z Polski centralnej i z Kresów. Została część ludności niemieckiej. Zniszczonych ruin Starego i Nowego Miasta nie odbudowano, stawiając na ich miejscu blokowiska.

Lidzbark Warmiński

Atrakcje

 

Głównymi atrakcjami Lidzbarka Warmińskiego są jego wyjątkowo cenne przyrodniczo okolice. Wśród największych jezior znajdują się: Jezioro Blanki (Gajlickie), Jezioro Symsar i Jezioro Wielochowskie. W okolicach znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, a same jeziora obfitują z ryby (m.in. leszcze, szczupaki, sandacze i węgorze). Malownicze okolice Lidzbarka należą do tzw. "Zielonych Płuc Polski". To niezwykle czyste przyrodniczo tereny, na których na co dzień obcować można z dziką fauną i florą.

 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

 

Gotycki zamek warmińskich biskupów od 1963 roku uznawany jest za zabytek klasy zerowej, czyli pomnik historii najwyższej klasy. Leży on w rozwidleniu rzeki Łyny oraz jej dopływu Symsary. Otaczają go zalesione wzgórza morenowe.

 

Zamek otoczony jest murami obronnymi i fosą. Składa się z zamku właściwego, założonego na planie kwadratu oraz przedzamcza. To doskonały przykład średniowiecznej architektury, często nazywany „Wawelem północy”.

Wysoka brama i mury obronne

 

Do dzisiaj zachowały się duże fragmenty murów od północy miasta. Przez lata fortyfikacje rozbudowywano, budowano przy nim małe domki dla biedoty. Do dziś przy murach stoją dwa XV-wieczne domy.

 

Z miejskich bram zachowała się tylko jedna, zwana Wysoką Bramą. W rzeczywistości jest to przedbramie, które jest najbardziej monumentalną budowlą tego typu na Warmii i Mazurach. Zbudowana w latach 1466-78 w stylu gotyckim, częściowo przemurowana w połowie XIX wieku, stanowi, podobnie jak lidzbarski zamek, zabytek klasy zerowej.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, ochrona środowiska, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Lidzbark Warmiński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!