reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Kruszyniany

(2015-07-24)

Słowo o historii

12 marca 1679 król w Grodnie Jan III Sobieski nadał  grupie Tatarów wsie Kruszyniany, Nietupa, Bohoniki, Łużany i część Poniatowicz. Do dziś niewiele wiadomo na temat historii dotyczącej budowy meczetu w Kruszynianach. Zapiski datują go na rok 1829, ale przypuszcza się, że istniał już w drugiej połowie XVIII wieku.

 

Meczet tatarski w Kruszynianach kruszyniany.jpg

Meczet w Kruszynianach należy do dość nietypowych budynków muzułmańskich. Z zewnątrz przypomina on typowy drewniany kościół katolicki, jednak wnętrze jest ściśle podporządkowane wymogom islamu. Składa się on z przedsionków, części kobiecej – babińca, sali dla mężczyzn kazalnicy – minbar oraz wnęki – mihrab. W części męskiej zobaczyć można muhiry, czyli barwne makaty z wersetami Koranu. Meczet pokryty jest trójspadowym dachem. Wieńczą go półksiężyce umieszone na hełmach wież.

Niedaleko meczetu znajduje się ogrodzony kamiennym murem mizar, czyli cmentarz muzułmański. Znaleźć na nim można zarówno nagrobki najnowsze, jak i bardzo stare z arabskimi inskrypcjami (najstarszy pochodzi z 1704 roku).

 

Słowo o Polskich Tatarach

Polscy Tatarzy nie stanowią mniejszości narodowej – w pełni utożsamiają się z kulturą Polską oraz Polakami. Wyróżnia ich jedynie wyznanie oraz niektóre tradycje. Podczas islamskich świąt Tatarzy modlą się na grobach spożywając tzw. ładogę, czyli obrzędowy posiłek składający się z placków, owoców oraz słodyczy. Należą oni do odłamu sannickiego, ale wśród ich świąt znajdują się również te z kalendarza szyickiego.

Od śmierci ostatniego kruszyniańskiego imama, nabożeństwa odbywają się jedynie przy okazji świat, chrztów, ślubów oraz pogrzebów. Co ciekawe, przodków wśród polskich Tatarów mieli m.in. Henryk Sienkiewicz i aktor Charles Bronson.

Będąc w Kruszynianach warto również zobaczyć cerkiew pod wezwaniem świętej Anny (powstała w latach 80 – tych XX wieku).. Znajduje się ona w pobliżu drogi prowadzącej do Łosinian.

Kruszyniany to miejsce, które warto odwiedzić. To właśnie w nim poczuć można prawdziwy klimat Dalekiego Wschodu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Kruszyniany

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!