reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Kruszwica

(2010-10-08)

Kruszwica to miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim, nas legendarnym jeziorem Gopło. To świetne miejsce dla wielbicieli historii i prasłowiańskich legend.

 

Polska na weekend: KruszwicaKruszwica to jedna z większych atrakcji turystycznych północnej Polski, głównie za sprawą swoich historycznych powiązań. Według legend to kolebka polskiej państwowości, gdzie wszystko się zaczęło. To tutaj ukrywał się podobno obalony władca Popiel, który w końcu miał zginąć zjedzony przez myszy w wieży na goplańskiej wyspie, a władzę objął po nim Piast Kołodziej, protoplasta pierwszej polskiej dynastii.

 

Miasteczko pełne jest zabytków z czasów średniowiecza. Przyciąga też bliskością malowniczego i  legendarnego jeziora Gopło.

 

Historia Kruszwicy

 

Pierwsze osady ludzkie istniały na tych terenach już w neolicie. Odkrycia archeologiczne ujawniły ślady osadnictwa z około 4000 lat p.n.e. W starożytności przebiegał tędy szlak bursztynowy – szlak handlowy wiodący z cesarstwa rzymskiego na północ Europy. Kruszwica była znaczącym ośrodkiem strategicznym i gospodarczym także w początkach średniowiecza (VI, VII wiek n.e.).

 

Zamieszkujące te tereny plemię Goplan w IX wieku zostało włączone do państwa Polan, dzięki czemu w X i XI w. Kruszwica była znaczącym miastem, a w grodzie znajdującym się na wyspie rezydowali książęta i królowie Polski. W 1271 zakończyła się jednak jej dobra passa, kiedy to na rozkaz Bolesława Pobożnego gród spalono.

 

W jego miejscu dopiero dzięki Kazimierzowi Wielkiemu wybudowano znaczący dla pogranicza murowany zamek, a za czasów Władysława Jagiełły Kruszwica została lokowana na prawie magdeburskim.

 

To właśnie w Kruszwicy w 1960 roku odbyły się odchody 1000-lecia Państwa Polskiego. Dziś miasteczko jest popularne wśród turystów dzięki bogactwu zabytków i pamiątek historii.

 

Polska na weekend: KruszwicaAtrakcje turystyczne Kruszwicy

 

Kruszwica to miejscowość położona w otoczeniu malowniczego krajobrazu i przyrody Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Turystów przyciąga, będące częścią parku krajobrazowego, największe jezioro w regionie – Gopło i związane z historią i legendami zabytki, takie jak przede wszystkim słynna Mysia Wieża. Warto odwiedzić również kruszwicki Rynek oraz zwiedzić miejscową kolegiatę Św. Piotra i Pawła.

 

Mysia Wieża

 

Wieża, w której według legendy myszy zjadły Popiela, leży w centrum miasta u nasady Półwyspu Rzępowskiego. To symbol Kruszwicy. W rzeczywistości w czasach Popiela jeszcze nie istniała. Ta 32-metrowa budowla to pozostałość zamku obronnego Kazimierza Wielkiego z XIV wieku.

 

Zamek ten był ważną strategicznie warownią strzegącą granicy polsko-krzyżackiej. W kolejnych wiekach popadł w ruinę, a doszczętnie zburzyli go Szwedzi w XVII w. Dziś pozostała po nim wieża jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty odwiedzającego Kruszwicę. Z jej szczytu rozciąga się widok na Gopło i jego malowniczą okolicę.

 

Jezioro Gopło

Północne brzegi jeziora znajdują się w granicach Kruszwicy. To jedno z najpiękniejszych i największych jezior w Polsce, owiane legendami o Popielu, Ziemowicie i Mysiej Wieży. Powierzchnia Gopła to ponad 2100 ha, a jego długość sięga 25 km długości przy szerokości od 200 do 2000 m. jezioro ma bardzo ciekawą, urozmaiconą linie brzegową.

 

Niegdyś powierzchnia jeziora była jeszcze większa, dlatego zwane było Mare Polonorum czyli Morze Polaków. Oprócz historycznych i legendarnych powiązań, Gopło jest także cenne przyrodniczo. Swoje siedliska ma tu wiele gatunków ptaków. Obszar ten objęto ochroną w ramach programu Natura 2000.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Kruszwica

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!