reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Kłodzko

(2010-10-01)

Kłodzko to miasto w województwie dolnośląskim, leżące w Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. To świetna baza do górskich wędrówek, ale warto zwiedzić też samo miasto wraz z jego największą atrakcją – Twierdzą Kłodzką.

 

Polska na weekend: KłodzkoZ Kłodzka możemy wyruszyć na wyprawę w góry, a także odwiedzić interesujące miasta w okolicy, w tym znane kłodzkie kurorty: Polanicę, Duszniki i Kudowę. Ale samo Kłodzko też warte jest zwiedzenia. Miasto charakteryzuje się piękna Starówka, można w nim odnaleźć też mnóstwo malowniczych zaułków.

 

Historia Kłodzka

 

To jedno z najstarszych miast w regionie. Prawa miejskie przyznano mu w 1275 roku. Największy rozkwit miasta przypadł na wiek XVI. W XVII w. Austriacy wznieśli na miejscu zniszczonego podczas wojny trzydziestoletniej zamku twierdzę, która, ostatni raz oblegana w czasie wojen napoleońskich, stała się symbolem miasta.

 

Atrakcje Kłodzka

 

Największe atrakcje Kłodzka to oczywiście okoliczne góry i Twierdza, ale warto odwiedzić tez jego słynne zabytki, takie jak kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, kościół MB Bolesnej z klasztorem Franciszkanów czy piękny most na Młynówce, żywo przypominający miniaturkę Mostu Karola w Pradze. Piękny jest też kłodzki Rynek.

 

Twierdza Kłodzka

 

Historia Twierdzy sięga IX wieku . istniał tu wówczas gród obwarowany drewniano-ziemnymi umocnieniami. W XII w. ustanowiono w Kłodzku kasztelanię a sam zamek przekształcono w rezydencję z pomieszczeniami mieszkalnymi, kaplicą i dwoma kościołami.

 

Zamek rozbudowano w XVI w. o zamek niższy i średni, a dalsze umocnienia stworzono w latach 1690-1702, kiedy też ostatecznie przekształcono w twierdzę. W XVIII w. powstały kolejne fortyfikacje.

 

Podczas II wojny światowej w twierdzy mieściło się ciężkie więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, a także obóz pracy i miejsce kaźni. Od 1944 roku mieściły się tam też zakłady produkujące aparaty radiowe dla łodzi podwodnych i rakiet.

 

Dzisiaj Twierdza Kłodzka uznawana jest za jeden z najciekawszych zabytków militarnych w Europie. Można zobaczyć w niej podziemne korytarze, bastiony obronne a także wystawy historyczne.

 

Most na Młynówce

 

Mały kłodzki most ma aż trzy nazwy: most gotycki, most Św. Jana oraz Most Wita Stwosza. To najstarszy gotycki most w Polsce, symbol miasta i jedno z jego najbardziej romantycznych miejsc. Łączy Stare Miasto z sztucznie utworzoną wyspą Piasek.

 

Często porównywany do praskiego mostu Karola. Chociaż rozmiarami nie może mu dorównywać, to architekturą jak najbardziej. To taka miniaturka mostu nad Wełtawą. Ma tylko 40 m długości i około 4 szerokości, a wyróżniają go ustawione na balustradach figury ufundowane przez klodzkich mieszczan, wraz z tymi najsłynniejszymi: Pietą z ciałem Chrystusa z XVII wieku oraz rzeźbą
Chrystusa na krzyżu z Marią Magdaleną u jego stóp.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, estetyka, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Kłodzko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!