reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Kazimierz Dolny n/Wisłą

(2010-05-07)

Kazimierz Dolny nazywany małym Gdańskiem, położony jest w środkowym biegu Wisły, na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Rzeka, zieleń, wąwozy, czyste powietrze i stylowa zabudowa sprawiają, że Kazimierz wygląda jak skansen. Szczególnie upodobali sobie to miasto artyści, którzy współtworzą jego niezwykłą atmosferę. W pobliskich Puławach, w przepięknym parku, stoi rezydencja Czartoryskich, Nałęczów słynie jako uzdrowisko, a w Janowcu warto zobaczyć zamek.

Historia miasta sięga XI wieku, kiedy to Kazimierz Sprawiedliwy przekazał  je norbertankom ze Zwierzyńca. Założenie miasta oraz budowę zamku przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu, prawa miejskie zostały przyznane w 1406 roku. W 1501 roku Kazimierz Dolny stał się siedzibą starostwa. Złoty wiek Kazimierza skończył się w lutym 1656 wraz ze spaleniem miasta przez króla szwedzkiego Karola Gustawa. 18 marca 1831 roku rozegrała się tutaj jedna z bitew powstania listopadowego, bitwa pod Kazimierzem Dolnym. Od końca XIX w. Kazimierz stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników, przede wszystkim z Lublina i Warszawy. W 1927 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie. Kolejnych zniszczeń dokonały działania podczas II wojny światowej. Kazimierz został odbudowany w znacznej mierze dzięki staraniom Karola Sicieńskiego. Dzisiaj miasto stanowi zespół urbanistyczno - krajobrazowy, w którym został zachowany historyczny układ ośrodka handlu położonego na szlaku wiślanym.

Ze względu na swe wartości przyrodnicze i kulturowe teren ten został objęty ochroną w 1979 r. utworzono tu Kazimierski Park Krajobrazowy. Od 1994 r. miasteczko zostało uznane za Pomnik Historii Polski. Atrakcją tego miejsca są liczne zabytki architektury, najbogatsza w Polsce sieć wąwozów lessowych, tworząca niezwykły labirynt, oraz najpiękniejszy przełom Wisły.

Niewątpliwie warto zobaczyć m. in. Basztę - najstarszy zabytek miasta, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, pełniła rolę strażnicy wiejskiej. Należałoby także oglądnąć Zamek, który powstał za czasów Kazimierza Wielkiego, w pierwszej połowie XIV wieku. Przy zwiedzaniu nie można pominąć Góry Trzech Krzyży, Spichlerzy, czy Fary. A gdy zrobimy się głodni warto zajrzeć do słynnej piekarni w której konsumenci mają niejednokrotnie dylemat które pieczywo wybrać koguta, raka czy może rybę?

Co ciekawe wszystkie budowle kazimierskie zostały wzniesione z miękkiego, łatwego w obróbce miejscowego wapienia. Materiał ten pozwalał na wyjątkowo bogate, pełne fantazji zdobienie fasad. Budowniczowie kamienic prześcigali się w pomysłach zdobienia, mających niewiele wspólnego z klasyczną architekturą renesansu. Kamienice były kryte stromymi dachami pochylonymi ku środkowi i osłoniętymi od ulicy niezwykle wysokimi attykami.

Wzniesione nad brzegiem Wisły spichrze miały wprawdzie zwykłe strome dachy dwuspadowe, ale za to szczyty od strony rzeki były również bogato zdobione.

Pamiętajmy podróże kształcą!

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Kazimierz Dolny n/Wisłą

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!