reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Karpacz

(2010-05-21)

Karpacz miasto w województwie dolnośląskim w powiecie jeleniogórskim w dolinie rzeki Łomnica. Jeden z najpopularniejszych ośrodków wczasowo- turystycznych w Karkonoszach . Położony jest na 530-855 m n.p.m u podnóża najwyższego szczytu Sudetów- Śnieżki.

Historia

W początkach XVI wieku miasto Karpacz nazywane było Krummhubel, od charakterystycznego kształtu grzbietu, na który leżało centrum wsi. Pierwszymi założycielami a zarazem mieszkańcami byli Kurzakcy. Wraz z rozwojem Krummhubel powstał Karpacz.

Po wojnie 30 - letniej na terenie miasta przebywało wielu emigrantów z Czech, którzy trudnili się ziołolecznictwem i przyczynili się do rozkwitu miasta. W ciągu kilku lat Karpacz stał się miasteczkiem turystycznym, zaczynają się w nim pojawiać się pierwsi przewodnicy po górach i tragarze. W XIX wieku miasto staje się największym ośrodkiem zatrudniającym przewodników górskich i tragarzy w całym Karkonoszach. Pod koniec XIX wieku Karpacz nabiera sportowego charakteru. Bardzo szybko rozwija się saneczkarstwo, w 1903 roku powstaje pierwszy klub narciarski w którym organizowane są zawody. Turystyka staje się najważniejszą dzieciną życia mieszkańców. Prawa miejskie Karpacz otrzymał trochę późno bo dopiero w 1956 roku, a w 1959 zostaje wybudowana pierwsza w polskich Karkonoszach kolej linowa na Kopę


W Karpaczu nie sposób się nudzić, miasto tętni życiem zarówno zimą i latem.

Atrakcje

Po pierwsze będąc w tej malowniczej miejscowości musisz zdobyć Śnieżkę. Jeżeli trafi Ci się ładna pogoda to widoczność sięga do nawet do 100 km. Seniorzy którzy cieszą się dobrym zdrowiem i lubią ruch mogą na nią wejść i zdobyć szczyt. Taka wspinaczka trwa około 2,5- 3 godzin. Jeżeli wspinaczka górska nie jest dla Ciebie, nie martw się, w Karpaczu działa specjalna Kolej Linowa która pozwoli Ci wjechać na Kopę.

Wracając z wyciągu krzesełkowego na Kopę należy zatrzymać się i zobaczyć Dziki Wodospad. Kilkumetrowy wodospad powstał na skutek spiętrzenia zapory wód rzeki Łomnicy.

W drodze powrotnej do miasta warto zobaczyć Świątynie Wang, jedną z największych atrakcji. Wybudowana została na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii. W XIX wieku budowlę postanowiono sprzedać. W 1841 roku przywieziono go w skrzyniach statkiem do Szczecina. W roku 1844 przewieziono ją do Karpacza. Świątynia znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.

Dla turystów chcących oderwać się od codziennego życia proponowane jest miasteczko Western City. Przyniesiemy się w nim do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. W lecie odbywają się napady na bank, bijatyki między kowbojami, pogonie i strzelaniny, a dla osób lubiących śpiewać wieczorami organizowane jest karaoke.

W samym centrum Karpacza znajduje się Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Zwłaszcza polecany jest Letni Tor Saneczkowy, który z pewnością doda każdemu z nas silnych emocji i wrażeń. Zjazd ma długość 1 060 m

Warto też odwiedzić Miejskie Muzeum Zabawek, w którym zobaczymy kolekcje lalek i zabawek z całego świata.

Koszt noclegu w Karpaczu waha się od 40 do 100 zł.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Karpacz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!