reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Inwałd

(2010-10-15)

Inwałd to niewielka miejscowość w województwie małopolskim u podnóża Beskidu Małego. Ta wieś, istniejąca od XIV wieku, obecnie zyskuje nową sławę za sprawą mieszczącego się tam parku miniatur, przyciągającego coraz więcej turystów.

 

Polska na weekend: inwałdInwałd położony jest wśród pasm górskich Beskidu Andrychowskiego oraz Pogórza Śląskiego, niedaleko miasta Andrychów. W tej okolicy znajdują się Skałki Andrychowskie – najstarsze skały w tym regionie.

 

Historia Inwałdu

 

Inwałd ma dość ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1318 roku. W tym czasie królewski dworzanin Zacusius Ligęza wybudował tu drewnianą świątynię pod wezwaniem Narodzenia NMP.

 

Miejscowość przez wieki była posiadłością szlachecką, a jej mieszkańcy trudnili się głównie tkactwem. W XVIII w. ówczesny dziedzic Inwałdu Franciszek Schwarcenberg-Czarny ufundował tu późnobarokowy kościół, który zasłynął cudami przypisywanymi obrazowi "Matki Boskiej Inwałdzkiej z Dzieciątkiem". Dziś kościół ma status sanktuarium.

 

W Inwałdzie istniał też w XVIII wieku zamek, wybudowany przez hrabiego Józefa Ankwicza, ministra króla Stanisława Poniatowskiego, który nie przetrwał do naszych czasów. Do dziś za to stoi klasycystyczny Pałac z XIX w. z zespołem parkowym.

Polska na weekend: inwałd

Atrakcje Inwałdu

 

Do największych atrakcji miejscowość należy barokowy kościół ze słynnym obrazem Matki Boskiej, późnoklasycystyczny pałac z XIX wieku i od niedawna, coraz popularniejszy park miniatur.

 

W Inwałdzie znajduje się też mini zoo oraz stadnina koni. Co roku, na początku września odbywa się tu gonitwa "Wielka Wroniecka". Z Inwałdu wychodzi też kilka szlaków turystycznych.

 

Sanktuarium Maryjne

 

Kościół utrzymany jest w późnobarokowym stylu, a jego architektura ma dość wyjątkowy charakter, jednonawowej budowli. We wnętrzu uwagę przykuwa przede wszystkim barokowy ołtarz główny. W nim umieszczony jest słynny Cudowny Obraz Matki Bożej Inwałdzkiej z Dzieciątkiem. Według legendy, to pochodzące ze Skandynawii dzieło sztuki, zostało podarowane na początku XVII wieku przez grasujących w okolicach zbójników.

 

Polska na weekend: inwałdPark Miniatur

 

Park powstał w 2007 roku i od tamtej pory przyciąga coraz więcej turystów. Zobaczyć tam można modele (w skali 1:25) najsłynniejszych budowli w tym m.in.: Akropolu, rzymskiego Koloseum, Krzywej wierzy w Pizie, Bazyliki Św. Piotra, Chińskiego Muru, Statuy Wolności, Sfinksa, Białego Domu, Wieży Eiffela czy Big Bena.

 

Są też miniaturki najważniejszych polskich zabytków, np.: Wawelu, zamku królewskiego w Warszawie, pałacu w Łańcucie czy poznańskiego ratusza. Jest nawet model Tatr z Giewontem.

 

Park czynny jest przez cały rok, a oprócz miniatur gwarantuje też inne atrakcje, także dla najmłodszych. Znajduje się tam lunapark, kino 5D, kolejka elektryczna, zjeżdżalnia, Małpi Gaj i Ogromna Piaskownica.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Inwałd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!