reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Hel

(2015-07-17)

hel.jpgHel to niewielkie miasto leżące na Mierzei Helskiej, czyli 34–kilometrowym wąskim wale utworzonym przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prądzie morskim niosącym piasek z dna. Od 1978 roku należy on do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Co ciekawe, Półwysep Helski zajął szóste miejsce w rankingu najbardziej zdumiewających półwyspów świata, organizowanym przez amerykański serwis The World Geography.  Hel zaliczany jest do najciekawszych miejsc wypoczynkowych w Polsce. Jego początki datowane są na 1413 rok, choć już w IX wieku istniała tutaj wioska rybacka.

 

 

Fokarium fokarium-300x200.jpg

Ośrodek istnieje od 1999 roku. Składa się z budynku dydaktyczno – laboratyjnego, sali seminaryjnej oraz basenów z morską wodą (małych i dużych). W chwili obecnej stado liczy 6 fok (2 samce i 4 samice). Fokarium najlepiej odwiedzić w godzinach karmienia zwierząt (11 lub 14 oraz w okresie wakacyjnym o godzinie 17). Karmienie trwa około 15 minut i poprzedzone jest najczęściej krótką prelekcją. W fokarium warto również zobaczyć wystawę, na której zaprezentowane zostały m.in. narzędzia do połowów fok i morświnów oraz części szkieletów (np. czaszka czy zęby morświna). W budynku znajduje się również sala podglądu wodnego, przez której okna podziwiać można foki. Cena biletu normalnego wynosi 5 złotych.

 

Latarnia Morska

Latarnia znajduje się praktycznie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Od 1994 roku obiekt dostępny jest do zwiedzania. Przypuszcza się, że już w XIII wieku na Helu powstał port i latarnia morska. Obecna latarnia morska zbudowana została w 1942 roku. Wysokość wieży wynosi 41, 5 metrów, a wysokość światła ponad wodą wynosi 40, 8 metrów. Obiekt w okresie wakacji otwarty jest od godziny 10 do 14 oraz od 15 do 19. Cena biletu normalnego wynosi 6 złotych.

 

Muzeum Obrony Wybrzeża

Muzeum obrony wybrzeża obejmuje dwa największe obiekty na terenie dawnego Rejonu Umocnionego Hel. W chwili obecnej do zwiedzania udostępnione jest stanowisko artyleryjskie Bruno oraz wieża kierowania ogniem. W 1999 roku obiekty muzeum oraz stanowiska artyleryjskie 406 mm Anton i Cezar zostały wpisane na listę zabytków militarnych klasy światowej. W obiekcie znajduje się podziemna infrastruktura stanowiska ogniowego oraz zaplecze mieszkalno – służbowe. Na każde stanowisko artyleryjskie przypadało aż 88 marynarzy.  W wieży, która służyła za punkt dowodzenia największą na świecie baterią 406 mm Schleswig-Holstein podziwiać można różnorodne wystawy tematyczne. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

 

Dla zwiedzających oddana została również bateria nr 31 imienia Heliodora Laskowskiego. Składała się ona z 4 armat Boforsas wz.30 o kalibrze 152,4 mm, usytuowanych na potężnych żelbetowych stanowiskach. Bateria ta była największą i jedyną taką w całej przedwojennej Polsce.

Muzeum w okresie lipca do września czynne jest każdego dnia (od godziny 10 do 19). Najdroższy bilet normalny wynosi 12, a najtańszy 9 złotych.  Bilet normalny upoważniający do wejścia na wieże kierowania ogniem wynosi 6 złotych, a na Stanowisko Baterii Laskowskiego 6 złotych.

 

Muzeum Rybołówstwa muzeum rybołówstwa.jpg

Co ciekawe, muzeum mieści się w danym kościele świętego Piotra i świętego Pawła. Budynek pochodzi z XV wieku i jest najstarszym helskim zabytkiem. Po wojnie planowano nawet rozbiórkę budynku, ale dzięki Gdańskiemu Konserwatorowi Zabytków urządzono w nim wspomniane muzeum.

Znajduje się w nim wiele unikatowych eksponatów dotyczących dziejów polskiego rybołówstwa. Znaleźć tam można nie tylko zabytkowy sprzęt, ale również obrazy, szkice i rysunki rybaków, historyczne dokumenty, fotografie i wiele innych. Podziwiać można również eksponaty prezentowane w skali, np. modele statków i łodzi rybackich, sprzęt służący do połowów oraz roślinność podwodną Bałtyku. Jedną z największych atrakcji muzeum jest udostępniona wieża widokowa, z której podziwiać można cały Półwysep Helski, Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto. Platforma obserwacyjna znajduje się na wysokości 21 metrów.

Obok budynku muzeum podziwiać można łodzie rybackie z całego polskiego wybrzeża. Do najcenniejszych należą m.in. Kaszubska  pomeranka z Karwi oraz barka z Zalewu Wiślanego. Obejrzeć można także odrestaurowany zakład szkutniczy oraz rybacką sieciarnię wraz z pełnym wyposażeniem.

Cena biletu normalnego wynosi 8 złotych. Niestety, z powodu remontu chwilowo obiekt jest nieczynny.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Hel

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!