reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Golub-Dobrzyń

(2010-09-24)

Golub-Dobrzyń to malownicze miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim, w którym największą atrakcją jest potężna, górująca nad miastem, średniowieczna warownia. Miasto położone jest na obszarze chronionego krajobrazu cennego przyrodniczo obszaru doliny Drwęcy.

 

Polska na weekend: Golub-DobrzyńGolub-Dobrzyń leży około 35 km od Torunia. Miasto powstało z połączenia dwóch miejscowości: Golubia, położonego w zakolu rzeki Drwęcy (na terenie dawnej ziemi chełmińskiej) oraz Dobrzynia, niegdyś przedmieścia Golubia.

 

Historia Golubia-Dobrzynia

 

Pierwsze wzmianki o wsi Golub pojawiły się już w 1258 roku. Pół wieku później Krzyżacy na golubskim wzniesieniu wybudowali potężny zamek, wokół którego założyli miasto na prawie chełmińskim.

 

Już w średniowieczu na przeciwległym brzegu Drwęcy istniała osada, nazywana Przedmieściem Golubskim, która pod koniec XVIII wieku otrzymała prawa miejskie oraz nazwę Dobrzyń.

 

Już na początku XX wieku planowano połączenie obu miast, jednak utworzenie z Golubia i Dobrzynia jednej miejscowości udało się dopiero po II wojnie światowej, w 1951 roku.

 

Atrakcje Golubia-Dobrzynia

 

Największą atrakcją miasta jest bez wątpienia potężny zamek z XIV wieku, jednak warto odwiedzić tam również inne ciekawe miejsca. W mieście zachowały się fragmenty murów obronnych z XIV wieku. Interesujące są też zabytki sakralne miasta: dwa kościoły parafialne Golubia i Dobrzynia, oba pod wezwaniem św. Katarzyny.

 

Warto zwrócić tez uwagę na unikatowy zabytek architektury drewnianej na Golubskim Rynku – Domek "Pod Cieniami". Jest to ostatni w mieście budynek podcieniowy.

 

To także miejsce atrakcyjne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Obszar doliny rzeki Drwęcy, w skład którego wchodzi też miasto, należy do terenu chronionego krajobrazu. Sama rzeka Drwęca to największy w Polsce ichtiologiczny rezerwat przyrody (ochrona łososiowatych).

 

Okolica pełna jest malowniczych stawów, lasów i jezior, jest to więc też świetne miejsce do wypoczynku na łonie natury.

 

Polska na weekend: Golub-DobrzyńZamek w Golubiu-Dobrzyniu

 

Zamek, wznoszący się nad miastem, wybudowany został w latach 1296-1306 przez Konrada von Sack. Do dziś zachowała się jedna z dwóch, zdobiących zamek wież, a także krzyżacka sala tortur, na której stropach wciąż można zobaczyć haki, na których wieszani byli więźniowie. Miejsce to jest dziś siedzibą biura PTTK.

 

Średniowieczne mury zamku, o grubości 2 metrów, w XVI wieku zwieńczono attyką. Podczas przebudowy w duchu renesansu, namalowano tam herby Polski i Prus, a w narożach dobudowano wieżyczki. W tamtych czasach zamek należał do księżniczki Anny, siostry Zygmunta III Wazy.

 

Zamek utracił swą świetność w wyniku zniszczeń dokonanych w czasie szwedzkiego potopu a w późniejszych czasach także wojen napoleońskich. Na szczęście po II wojnie światowej ta piękna warowania została odrestaurowana i dzisiaj jest miejscem, w którym organizowane są turnieje rycerskie i koncerty. Zamek jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, którzy być może liczą też na spotkanie z miejscową Białą Damą. Według legendy jest nią Anna Wazówna, która jednak w przeciwieństwie do innych duchów nie ma straszyć, a spełniać życzenia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, ochrona środowiska, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Golub-Dobrzyń

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!