reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Bystrzyca Kłodzka

(2010-06-04)

Bystrzyca Kłodzka, jedno z najważniejszych miast krainy historycznej ziemi Kłodzkiej, położona w Rowie Górnej Nysy przy ujściu Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej

Bystrzyca znajduje się na południowych krańcach województwa dolnośląskiego w powiecie kłodzkim. Miasto malowniczo rozłożone na wzgórzu nad rzeką prezentuje ciekawy styl zabudowy tarasowej. Bystrzyca Kłodzka położona jest w niewielkim obniżeniu pomiędzy Górami Bystrzyckimi a Masywem Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej. Miasto leży na ważnym szlaku drogowym oraz na trasie kolejowej.

Historia miasta

Swoje początki Bystrzyca zawdzięcza namiestnikowi króla Czech, Hawlowi, który w wieku XVIII założył miasto, które nosiło nazwę Hawelswerd. Pamięć o zasługach króla przertwała aż do roku 1945, kiedy to zmieniono nazwę miejscowości na Bystrzyca.

Atrakcje regionu:

 Będąć w Bystrzycy warto odwiedzic jednyny w Polsce kościoł, pochodzacy z XIV św. Michała Archanioła. Jak w żadnym innym kościele w kraju, od ołtarza przez środek świątyni aż do organów biegnie rząd kolumn oddzielających dwie nawy. W świątyni znajdują się cenne dzieła sztuki, warto zobaczyc m.in. XIV-wieczną gotycką figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojącej na półksiężycu i renesansową kamienną chrzcielnicę z 1577 r., a także dwie barokowe rzeźby: św. Jana Nepomucena i św. Franciszka Ksawerego, wykonane przez słynnego rzeźbiarza Michała Klahra.

Muzeum Filumenistyczne, powstało w 1964 r. z inicjatywy mieszkańców miasta, z których wielu pracowało w fabryce zapałek. Zbiory umieszczono w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Muzeum zgromadziło olbrzymią liczbę opakowań od zapałek oraz etykiet zapałczanych z Polski i innych krajów, nawet tak odległych jak Chiny czy Japonia. Niektóre z nich to miniaturowe dzieła sztuki. Szacuje się, że znajduje się tutaj blisko 500 000 eksponatów. W muzeum zobaczyć można także ciekawą ekspozycję przedstawiającą historię niecenia ognia: począwszy od średniowiecznych krzesiw skałkowych i chemicznych, poprzez lampy oliwne, lampy górnicze, pierwsze lampy elektryczne, zapalniczki chemiczne, aż do zapałek.

Muzeum zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00-16.00

Pomnik z XVIII wieku umieszczony na placu Szpitalnym tuż przy moście nad rzeką, jako pamiątka, że poniósł śmierć poprzez zrzucenie z mostu. Ciekawostką jest fakt, że trwają dyskusje, czy pomnik ten nie jest najstarszą figurą w regionie przedstawiająca postać świętego, sam pomnik powstał około 1704 roku, czyli przed kanonizacją Jana Nepomucena w 1729 roku.

Ratusz na rynku miejskim należy do najbardziej okazałych budowli, a to z powodu m.in. wysokiej wieży zegarowej. Pierwotny ratusz został wybudowany w średniowieczu, około poł. XIV wieku. Z czasem uległ spaleniu, a w XVI wieku wybudowano nową renesansową budowlę z wieżą. W latach 1853 - 1854 przebudowano ratusz. Uzyskał on nową renesansową formę architektoniczną nawiązującą do mieszczańskiej architektury włoskich wolnych kupieckich miast. Jedynie z dawnego ratusza pozostała wieża, której zwieńczeniu nadano neorenesansowe formy architektoniczne.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Bystrzyca Kłodzka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!